Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

plangere contraventionala

Societatea M dizolvata la data de 13.10.2008 prin sentinta tribunalului, a fost amendata la data de 12.11.2009 pentru depunerea cu intarziere a bilantului contabil la 30.06.2009. Dupa atacarea procesului verbal in instanta se primeste citatie pentru radierea societatii din Reg. Com., incheierea pronuntandu-se la data de 17.12.2009, la mai bine de un an de la pronuntarea dizolvarii si dupa amendarea societatii.
O societate dizolvata mai poate fi obligata la depunerea situatiei contabile?
Nu, este lipsa de comunicare intre ORC si DGFP.
Ca e lipsa de comunicare am inteles, eu intrebam daca legal mai poate fi sanctionata societatea in aceste conditii, pentru nedepunerea bilantului contabil si daca plangerea formulata la procesul verbal are sorti de izbanda in atare conditii.(administratorul stia ca este dizolvata firma si radiata, insa ea era doar dizolvata)
Contravenţia nu poate fi contestată, întrucât firma a fost sancţionată pentru o faptă săvârşită la 30 iunie, dată la care firma încă nu era dizolvată.
Însă, întrucât între timp firma este dizolvată, nu mai are cine să plătească amenda.
Cu respect pentru colegul meu...tocmai ca firma a fost dizolvata la 13.10.2008 si sanctionata pentru nedepunerea bilantului la 30.06.2009.
Ceva nu se leaga ...
sanctiunea a fost pentru depunerea cu intarziere a bilantului contabil la 30.06.2009.
Deci ... ati depus bilant la 30.06.2009. De ce ... firma a fost inchisa in 2008.
Probabil ati depus cu intarziere bilantul aferent anului 2008 , la 30.12.2008, poate fi o greseala de redactare. Verificati unde este problema.....