Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... prima de vacanta functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

prima de vacanta functionari publici

desi salariul meu este de 1198 lei distinsa contabila a primariei mi-a acordat 800 lei prima de vacanta si pe care i-a impozitat la un loc cu salariul aferent lunii martie (in aprilie) . Cf legii 188/1999 art 35 prima de vacanta este egală cu salariul de bază din luna anterioară plecării în concediu si se impoziteaza separat . . Ce pot face pt a-mi recupera diferenta de bani ?
faceti o adresa catre institutie, explicati situatia, d.p.d.v. legal, si asteptati raspunsul. Daca e negativ...actionati in judecata.:)
Prima de vacanta se calculeaza conf. noului salar de incadrare sau se raporteaza tot la cel din dec.2009?
Multumesc.
Raspunsul il gasiti la intrebarea subiectului.
Prima de vacanta nu se calculeaza, ci este egala cu salariul de baza din luna anterioara plecarii in concediu. (alin. (2) al art. 35 din L. 188/1999).
Se impoziteaza separat.