avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... prima de vacanta functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

prima de vacanta functionari publici

desi salariul meu este de 1198 lei distinsa contabila a primariei mi-a acordat 800 lei prima de vacanta si pe care i-a impozitat la un loc cu salariul aferent lunii martie (in aprilie) . Cf legii 188/1999 art 35 prima de vacanta este egală cu salariul de bază din luna anterioară plecării în concediu si se impoziteaza separat . . Ce pot face pt a-mi recupera diferenta de bani ?
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 20:23, 29 Aprilie 2010
faceti o adresa catre institutie, explicati situatia, d.p.d.v. legal, si asteptati raspunsul. Daca e negativ...actionati in judecata.:)
Prima de vacanta se calculeaza conf. noului salar de incadrare sau se raporteaza tot la cel din dec.2009?
Multumesc.
Raspunsul il gasiti la intrebarea subiectului.
Prima de vacanta nu se calculeaza, ci este egala cu salariul de baza din luna anterioara plecarii in concediu. (alin. (2) al art. 35 din L. 188/1999).
Se impoziteaza separat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima de vacanta functionari publici iionita_30 iionita_30 Cum se calculeaza prima de vacanta la functionarii publici in anul 2010? (vezi toată discuția)
Calcularea si impozitarea primei de vacanta 2010 maria71 maria71 Buna ziua.am si eu o nelamurire ,incepand cu data de 01 03 2010 am solicitat concediul de odihna pentru anul 2010 si prima de vacanta.Salariul realizat a ... (vezi toată discuția)
Cum se impoziteaza prima de vacanta functionari Ion Nicolaie Ion Nicolaie cf l 188/1999 art 35 al 2 prima de vacanta a funct publici este egala cu salariul lunii anterioare solicitarii concediului si se impoziteaza separat . distinsa ... (vezi toată discuția)