Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... relatii personale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

relatii personale

una dintre modalitatile prin care se poate infaptui dreptul parintelui la relatii personale este cel al vizitei.
intrebare: parintele caruia i-a fost incredintat copilul spre crestere si educare poate solicita instantei ca vizitele celuilalt parinte sa se desfasoare in prezenta sa?
pana la urma, pe ce temei i s-ar interzice acestuia din urma sa nu fie de fata in timpul vizitei?
...cu alte cuvinte, in timpul vizitei sa fie prezenti ambii parinti.
Instanta decide in functie de varsta minorului.
Conteaza si daca tatal se descurca singur cu minorul.
dar, exista un temei legal sau jurisprudenta prin care sa i se interzica mamei prezenta in timpul vizitelor tatalui?
nu interzice. daca instanta decide ca vizita sa aiba loc la domiciliul minorului, doar n-o pleca mama de acasa sa-i lase singuri.
daca tatal castiga dreptul de a-si lua copilul la domiciliul sau sau in vacante, mama va merge doar daca sa zicem, o invita tatal.:)
daca tatal ia copilul in parc, instanta nu interzice ca mama sa mearga alaturi de ei, dar totusi tatal are dreptul sa aiba si momente singur cu acest copil, drept castigat in instanta
Pentru motive serioase si documentate(stare de sanatate,alte probleme psihiatrice,etc)se poate formula legal o cerere prin care sa se solicite restrangerea dreptului la relatii personale cu minorul.
Radu Gabrian, Mediator
ralu_2008 a scris:

dar, exista un temei legal sau jurisprudenta prin care sa i se interzica mamei prezenta in timpul vizitelor tatalui?

Nu imi aduc aminte sa existe ceva in dispozitiv care sa interzica mamei dreptul de a fi prezenta dar daca luati copilul acasa la dvs. nu stiu cum ar putea intra in casa fara acordul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi