Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... relatii personale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

relatii personale

una dintre modalitatile prin care se poate infaptui dreptul parintelui la relatii personale este cel al vizitei.
intrebare: parintele caruia i-a fost incredintat copilul spre crestere si educare poate solicita instantei ca vizitele celuilalt parinte sa se desfasoare in prezenta sa?
pana la urma, pe ce temei i s-ar interzice acestuia din urma sa nu fie de fata in timpul vizitei?
...cu alte cuvinte, in timpul vizitei sa fie prezenti ambii parinti.
Nu imi aduc aminte sa existe ceva in dispozitiv care sa interzica mamei dreptul de a fi prezenta dar daca luati copilul acasa la dvs. nu stiu cum ar putea intra in casa fara acordul dvs.

1. tatal vine la domiciliul mamei careia i-a fost incredintat minorul (implicit si domiciliul mamei) sa-si exercite dreptul de vizita la domiciliul mamei asa cum a dispus instanta. in aceasta situatie, mama este obligata sa ii inlesneasca accesul tatalui la domiciliu unde se va consuma vizita.

2. in situatia in care tatal ia copilul la domiciliul sau, pt ca i s-a incuviintat de catre instanta, mama nu poate avea acces la domiciliul tatalui decat cu acordul acestuia din urma (daca ar vrea sa se convinga sa zicem ca e ok copilul).

Da, este corect.
Aceasta este si opinia mea.

avocat Claudiu Lascoschi