Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratia 230
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratia 230

doresc ca destinatia a 2% din imp. pe salariu sa ajunga la un copil bolnav care trebuie operat in luna iunie 2010.Cum se procedeaza? Ce trebuie sa faca parintii copilului pentru a intra in posesia sumelor?
Codul fiscal, la art. 57 (4) prevede ,,Contribuabilii pot dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând până la 2% din impozitul stabilit la alin. (3), pentru susţinerea entităţilor nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează în condiţiile legii, unităţilor de cult, precum şi pentru acordarea de burse private, conform legii,,.
Iar Normele de aplicare a Codului fiscal la pct. 117.1. prevad ,,Contribuabilii pot dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând până la 2% din impozitul stabilit la alin. (3), pentru susţinerea entităţilor nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează în condiţiile legii, unităţilor de cult, precum şi pentru acordarea de burse private, conform legii.
În categoria entităţilor nonprofit se cuprind, de exemplu: asociaţiile, fundaţiile, organizaţiile sindicale, patronatele, partidele politice, asociaţiile de proprietari, casele de ajutor reciproc ale salariaţilor, în măsura în care, potrivit legilor proprii de organizare şi funcţionare desfăşoară activităţi nonprofit iar sumele primite din impozit să fie folosite în acest scop,,.