Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Data acordare pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Data acordare pensie de intretinere minor

Buna ziua,

Proces de divort cu minori, sotul reclamant, sotia parata. Fara reconventionala.
Parata cere incredintarea minorului prin intampinare, dar nu cere pensie de intretinere. Tatal este de acord cu incredintarea, la fel si anchetele sociale.

Conform legii, de la ce data instanta va acorda pensie de intretinere?
a) data introducerii actiunii de divort
b) data pronuntarii hotararii

Va multumesc.

data pronutarii hotararii.. daca era cerere recoventionala, data introduceriic ererii reconventionale
Multumesc mult.
Asa stiu si eu, din pacate nu reusesc sa identific temeiul legal din cauza caruia am aceasta "aminitire".
(sa fie oare faptul ca instanta este obligata sa acorde pensie alimentara chiar daca nu se cere, insa in lipsa solicitarii partii avand temei doar pentru acordare de la data incredintarii minorului ?) :">
exact