avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Data acordare pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Data acordare pensie de intretinere minor

Buna ziua,

Proces de divort cu minori, sotul reclamant, sotia parata. Fara reconventionala.
Parata cere incredintarea minorului prin intampinare, dar nu cere pensie de intretinere. Tatal este de acord cu incredintarea, la fel si anchetele sociale.

Conform legii, de la ce data instanta va acorda pensie de intretinere?
a) data introducerii actiunii de divort
b) data pronuntarii hotararii

Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 17:14, 22 Aprilie 2010
data pronutarii hotararii.. daca era cerere recoventionala, data introduceriic ererii reconventionale
Multumesc mult.
Asa stiu si eu, din pacate nu reusesc sa identific temeiul legal din cauza caruia am aceasta "aminitire".
(sa fie oare faptul ca instanta este obligata sa acorde pensie alimentara chiar daca nu se cere, insa in lipsa solicitarii partii avand temei doar pentru acordare de la data incredintarii minorului ?) :">
exact

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara la divort daniella28 daniella28 as vrea sa stiu daca pensia alimentara se acorda din momentul in care tatal a cerut divortul,sunt 9 luni de cand a depus actele si nu mai sta cu noi,timp in ... (vezi toată discuția)
Cind incep sa platesc pensie alimentara? g2005 g2005 Am introdus actiune de divort in luna noiembrie 2009.Azi 9 februarie urmeaza sa se pronunte.La inceput copilul a dorit sa ramina la mine mama lui fiind ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere minor adriana istrate adriana istrate Am intentat actiune de divort pe data de 20.12.2010, cerand -desfacerea casatoriei -incredintarea minorului -plata pensiei de intretinere pt minor incepand ... (vezi toată discuția)