Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare de la apa curenta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare de la apa curenta

Buna ziua. Doresc sa stiu daca legal, comitetul executiv poate hotara debransarea de la apa curenta a unui apartament in care teoretic nu sta nimeni , proprietarul fiind plecat din tara.Motivul debransarii ar fi acela ca proprietarul nu a achitat lucrari le de reparatii ale acoperisului, acestea fiind suportate de ceilalti proprietari, iar cheltuielile deintretinere sunt restante.Deasemenea, in apartament exista chiriasi care consuma si nu platesc.Cei care cunosc raspunsul si imi puteti da si referinta catre textul de lege care ne indreptateste sau nu, va rog sa raspundeti.
Va multumesc
Hotararea comitetului trebuie sa se bazeze pe lege.
Incalca drepturi daca opreste apa.
Are dreptul de a deschide proces pentru recuperarea debitelor si nu dreptul sistarea apei.
Nu vad cum comitetul ar putea debransa un apartament de la aprovizionarea cu apa...tehnic vorbind.
Si chiar daca s-ar putea din punct de vedere tehnic, numai cu o hotarare judecatoreasca s-ar putea face, dar nici asa ceva nu se poate obtine decat in cazuri extreme.

Singura solutie este recuperarea restantelor de la proprietar. I se intocmeste dosar si este chemat in instanta. El raspunde pentru restantele chiriasului.
Daca exista posibilitatea opririi apei, a gazului, a oricarei utilitati comitetul poate decide acest lucru. Sa comparam cu situatia cand ar avea bransament si contract individual cu furnizorul de apa. Sa nu plateasca apa la furnizor cateva zile si-o sa vedeti ca se spala la parau. Acelasi lucru se intampla si daca nu-si achita energia electrica, telefonul si altele.
De ce asociatia nu ar avea dreptul? Si chiar daca restantierul ar striga si-ar actiona asociatia in instanta pentru deschiderea apei, ar dura destul de mult pana ar obtine o hotarare si i s-ar face sete cu siguranta intre timp.
Asa ca, eu i-as opri apa pana ar plati indiferent ca-i proprietar sau chirias.
elga50 a scris:

Nu vad cum comitetul ar putea debransa un apartament de la aprovizionarea cu apa...tehnic vorbind.
Si chiar daca s-ar putea din punct de vedere tehnic, numai cu o hotarare judecatoreasca s-ar putea face, dar nici asa ceva nu se poate obtine decat in cazuri extreme.

Singura solutie este recuperarea restantelor de la proprietar. I se intocmeste dosar si este chemat in instanta. El raspunde pentru restantele chiriasului.

Parerea mea este ca Elga are dreptate.
Este ca si cum tai capul uni om fara sa benefiecieze de o judecata...
Adica mai intai ii tai capul si apoi il judeci...

avocat Claudiu Lascoschi
@adriantot

Ca sa-l debranseze ar trebui de fapt sa-i blindeze tevile de apa, adica sa i le taie pur si simplu. Dar asta in apartament.
Pai cum sa intri in casa omului, asa, restantier si neglijent cu plata cotelor cum e, fara o hotarare judecatoreasca in acest sens? Cine si-ar lua responsabilitatea de a-i incalca proprietatea?
Furnizorul are un contract si acesta tine loc de lege (daca e prevazuta sistarea utilitatilor), asociatia nu are contract direct cu proprietarul sau nu cred ca in acordul de asociere este prevazuta o asemenea posibilitate.......