Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... poate fi atacata?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

poate fi atacata?

-Decizia nr. 32/2009 emisa de I.C.C.J. poate fi atacata de cetateni romani vizati prin aceasta decizie? Daca "da", unde si in ce termen? -multumesc.
dmh, utilizator
daca e data cu recurs, tot la ICCJ poate fi atacata.. daca nu e data cu recurs, la CEDO, in termen de 6 luni de la pronuntare.. dar numai cei ce sunt parte in dosar pot ataca
Nu are cum sa mai fie atacata cu recurs ... Prin Decizia nr. 32/2009 s-a admis recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în sensul că, în interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor art. 1 alin. (1) lit. a) din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, s-a stabilit că persoanele condamnate definitiv pentru infracţiunile contra capacităţii de apărare a ţării, prevăzute de art. 334 şi 354 C.pen., săvârşite din motive de conştiinţă, nu pot beneficia de drepturile acordate pentru persoanele persecutate din motive politice.

Fiind pronuntata in 16 noiembrie 2009.
- deci poate fi atacata sau nu? Daca "da", atunci cautam avocat pentru a ne redacta recursul.
dmh a scris:

- deci poate fi atacata sau nu? Daca "da", atunci cautam avocat pentru a ne redacta recursul.

Un R.I.L. nu mai poate fi atacat cu nicio cale de atac in tara .... RIL au drept scop interpretarea si aplicarea unitara a legilor civile sau penale si de procedura civila/penala pe intreg teritoriul tarii
- daca nu poate fi atacata "in tara", atunci unde poate fi atacata, la c.e.d.o.?