Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... regulament nou?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

regulament nou?

este un nou regulament pt aDMitere in magistratura?
Eu stiu ca s-a modificat Regulamentul de admitere in magistratura insa numai cu privire la exemanul magistratilor dupa scoala de 6 luni.
Mai jos e hotararea:

Consiliul Superior al Magistraturii
Hotarâre nr. 80 din 15/02/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 126 din 21/02/2007
Intrare in vigoare: 21/02/2007
pentru modificarea Regulamentului privind organizarea şi desfăşurarea concursului de admitere în magistratură, precum şi procedura de numire în funcţiile de judecător şi procuror, fără concurs
Adaugă la Acte urmărite

Afişează tematicile actului

Magistrati, Magistratura
Organizare si Functionare
Organizare judecatoreasca
Numirea în, suspendarea sau eliberarea din functii
Lista de acte similare ...
Afişează ultimele 10 acte

Hotarâre nr. 80 din 15/02/2007
Ordonanta de urgenta nr. 34 din 19/04/2006
Hotarâre nr. 175 din 20/02/2007
Lege nr. 215 (r1) din 23/04/2001
Ordonanta de urgenta nr. 124 din 21/12/2006
Instructiuni din 07/09/2006
Hotarâre nr. 1629 din 22/11/2006
Norma metodologica din 08/10/2006
Hotarâre nr. 1611 din 08/10/2006
Reguli din 18/08/2005

Afişează versiunile publicate

p 21/02/2007

Afişează versiunile actualizate

Afişează versiuni in alte limbi

Afiseaza relatiile cu alte acte ordonat dupa articol

Afiseaza relatiile cu alte acte ordonat dupa data

Varianta pt. imprimare

--------------------------------------------------------------------------------

Încărcare text...
În temeiul dispoziţiilor art. 133 alin. (5) şi (7) din Constituţia României, republicată, ale art. 23 alin. (1) din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată, cu modificările ulterioare,
având în vedere dispoziţiile art. 33 şi ale art. 106 lit. d) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii hotărăşte:

Art. I. - Regulamentul privind organizarea şi desfăşurarea concursului de admitere în magistratură, precum şi procedura de numire în funcţiile de judecător şi procuror, fără concurs, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 152/2006, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 230 din 14 martie 2006, se modifică după cum urmează:
1. Alineatul (12) al articolului 4 va avea următorul cuprins:
"(12) Taxa de înscriere la concurs se restituie candidaţilor care au fost respinşi pentru neîndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 14 alin. (2) lit. a)-d) şi la art. 33 alin. (1) din Legea nr. 303/2004, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi candidaţilor care se retrag din concurs anterior afişării listelor cu rezultatele verificării îndeplinirii condiţiilor de participare la concurs. Cererea de restituire se depune la Direcţia resurse umane şi organizare din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii şi se soluţionează în termen de 30 de zile de la înregistrare."
2. Articolul 31 va avea următorul cuprins:
"Art. 31. - (1) Probele scrise teoretice constau în lucrări scrise, cu subiecte comune pentru judecători şi procurori, din următoarele materii:
a) fundamentele constituţionale ale statului de drept şi jurisprudenţa Curţii Europene a Drepturilor Omului;
b) elemente de drept comunitar.
(2) Probele scrise practice constau în soluţionarea unor speţe şi întocmirea unor acte procedurale, distincte pentru judecători şi procurori din materiile prevăzute la art. 32 alin. (1) lit. a) şi b).
(3) Timpul alocat pentru probele scrise este stabilit de comisia de elaborare a subiectelor, în raport de complexitatea subiectelor, dar nu poate depăşi 4 ore.
(4) La proba scrisă este permisă consultarea legislaţiei indicate în bibliografie, cu excepţia celei comentate sau adnotate.
(5) Nota probei scrise teoretice şi practice este media aritmetică a notelor acordate de membrii comisiei de corectare pentru fiecare dintre materiile prevăzute la alin. (1).
(6) Nota generală a probei scrise este rezultatul mediei aritmetice a notelor obţinute la materiile prevăzute la alin. (1).
(7) Mediile aritmetice vor fi calculate cu două zecimale."
3. Alineatul (1) al articolului 32 va avea următorul cuprins:
"Art. 32. - (1) Probele orale teoretice şi practice se susţin la următoarele materii:
a) instituţiile de bază din dreptul civil şi dreptul procesual civil;
b) instituţiile de bază din dreptul penal şi dreptul procesual penal;
c) organizarea judiciară şi Codul deontologic al judecătorilor şi procurorilor."
4. Alineatul (1) al articolului 34 va avea următorul cuprins:
"Art. 34. - (1) Nota finală a examenului reprezintă media aritmetică a notelor generale obţinute la proba scrisă şi la proba orală, determinate potrivit art. 31 alin. (6) şi, după caz, art. 32 alin. (5)."
Art. II. - Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii,
judecător Anton Pandrea

Bucureşti, 15 februarie 2007.
Nr. 80
ai dreptate, nenicule. acea este hotararea dar nu are legatura cu INM-ul.
ne-nicku a raspuns bine. Noul regulament se aplica celor cu minim 5 ani vechime . Ce parere aveti de noile prevederi?
Iar cei cu minim 5 ani vechime nu au treaba cu INM, ei dau examen direct pe post
Cum andisoru n-a spus cum vrea sa se faca magistrat si.... coraborat :D cu ceea ce stiam despre vreun nou regulament CSM.... iesi raspunsu':))
Da' ce limbaj am.... nu-i a buna...#-o