Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... examen magistratura pentru cei cu experienta?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

examen magistratura pentru cei cu experienta?

Nu stiti daca se mai organizeaza anul acesta exmen de admitere la magistratura , pentru cei care au deja 5 ani vechime in profesie?
in mod normal ar trebui sa fie la inceputul anului viitor....dar inca nu a aparut nimic in acest sens.
am citit ceva de numire in functia de magistrat fara concurs ....stie cineva ce conditii trebuiesc indeplinite?
Cred ca m-am exprimat eu eronat- ma refeream la admiterea pe baza de concurs pentru cei care au vechime 5 ani ca juristi, avocati, etc. Pentru numirea ca magistrat fara concurs sunt urmatoarele conditii: sa fii fost anterior magistrat si sa fii plecta din sistem dar nu din vina ta sau sa ai doctoratul si sa-ti fie acceptat dosarul
danielled, utilizator
Se va da anul acesta in decembrie, nu se stie data exacta. Eu am dat de 9 ori pana acum, insa nu ma las. A doua oara am luat la procurori , insa nu mi-au dat post, asa ca mai avem si astfel de surprize.
stie cineva care va fi tematica?
tot cea de anii trecuti?
am si eu o intrbare pentru voi " magistratii" : pentru ca sunt in ultimul an la drept e normal sa fiu putin confuza. M-am hotarat sa dau in barou dar toata lume a imi spune " daca tot inveti da in magistratura..."dar nu prea m-as aventura deocamdata cu gandul ca admiterea in magistratura este mult mai grea decat in barou ...voi ce parerea aveti?