Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Semnatura falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Semnatura falsa

in 1991 a fost emisa adev de proprietate cu o suprafata de 2,99 Ha,iar in 2000 s-a emis TP cu suprafata de 2,41 Ha,am intrebat la primarie de diferenta de 58 ari,mi s-a raspuns ca ei nu stiu ,nu au habar,in urma unui proces in care a fost acvirat un dosar din 1993 am descoperit o alta adeverinta cu aceeasi data ,zi luna an,dar cu suprafata de 2,41 ha,deci dupa aceasta s-a eliberat titlu...corect era ca titlu sa fie eliberat cu suprafata de 2,99 ha Mentionez ca prima adeverinta ,cea reala,era semnata si avea stampila consiliului local...cea cu suprafata de 2,41 avea alta semnatura si stampila primariei...recent am aflat ca acea semnatura apartinea unui primar care era numai din 1992 primar,desi avea data din 1991,deci practic au fost furati 58 de ari teren,titlu a fost emis abia in 2000.
V-as ruga sa ma sfatuiti ce as putea face in acest caz
Dati in judecata Consiliul Local pentru recunoasterea dreptului de proprietate la suprafata prevazuta in adeverinta si solicitati emiterea altui titlu de prop.
Consultati un avocat, care va verifica toate actele care au stat la baza emiterii atat a adeverintei cat si a TP.
deci ,am dat in penal primarul in timpul procesului civil pentru -ca s-a incercat radierea tatalui meu de pe titlu ,am dat pt inscrisurile trimise sub semnatura lui si a secretarului cum ca tata a fost trecut eronat pe tp si nu au trimis toate documentele care au stat la baza eliberarii titlului si au tot trimis o fila falsa din registrul agricol...dar se incearca musamalizarea dos penal cu toate ca fratele meu a depus plangere la parchet iar eu am trimis memoriu la DNAde anul trecut din aprilie.Cei de la DNA si-au facut datoria si au trimis aici la parchet pt cercetare dar.,m-au trimis in gura lupului...politistul care se ocupa de caz tergiverseaza....a trebuit sa ma duc eu sa cer sa-i dau declaratie...si i-am aratat si cele doua adeverinte...el a spus ca da e caz penal dar ca s-a prescris fapta...nu stiu daca pe legea 18 se prescriu faptele de acest gen....nu stiu dar am impresia ca ma lupt cu morile de vant...de fapt totusi pe civil am avut sanse numai in recurs sa se faca dreptate...am ajuns dupa doi ani sa-mi distrug sanatatea care si asa e vai de ea pt niste procese care trebuiau neadmise de la inceput
Mergeti in audienta la Parchetul de pe langa Curtea de Apel a zonei de unde sunteti si explicatii Procurorului general aspectele referitoare la activitatea politaiului din comuna si solicitati raspuns in scris.
multumesc mult, va rog mult in legatura cu cele doua adeverinte ,avand in vedere ca a trecut cam 16 ani de cand a fost scrisa adev falsa ,dar citind o discutie aici ,poate inteleg gresit...dar se poate spune ca s-a facut un fals si s-a uzat de el prin emiterea TPdupa adeverinta falsa...atunci nu ar intra in termenul de prescriptie cum a zis politistul...el a spus ca dupa zece ani s-a prescris....acest lucru cu adev nu este cuprins in declaratie/decl a scris-o el /eu am semnat numai,el a zis ca nu are rost sa scrie asa ceva ca fapta s-a prescris desi i-am spus ca abia acum am luat la cunostinta...Vreau sa mai spun ca la procesul civil de doua ori s-a cerut caietul cu procesele verbale de validare,dar rasp primariei a fost ca nu au in arhiva asa ceva.....acum e clar ..in procesele vb de validare era validata adeverinta cu 2,99 ha....de aceea au spus ca nu sunt la ei....