Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie

voi avea un copil rezultat dintr-o relatie pasagera.Mama copilului nu-l doreste iar eu il doresc.Am avut curajul si i-am povestit sotiei si il doreste si ea cum pot rezolva aceasta situatie ptr.ca acest copil sa fie al meu si al sotiei?
-Se sesizeaza in mod direct instanta judecatoreasca (Tribunalul) cu actiune privind incuviintarea adoptiei, de catre sotul care doreste sa adopte.
-Pentru incuviintarea adoptiei este necesar consimtamantul la adoptie exprimat prin act notarial autentic de catre parintele biologic al minorului.
-Inainte de exprimarea consimtamantului la notariat, parintele biologic trebuie sa se adreseze la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in a carei raza teritoriala domiciliaza pentru a fi consiliati cu privire la efectele adoptiei, si pentru a obtine raportul de consiliere-document ce se prezinta la notariat cu ocazia exprimarii consimtamantului.

Documentele care trebuie depuse odata cu cererea de incuviintare a adoptiei sunt:
-consimtamintul parintelui biologic exprimat prin act notarial autentic;
-certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
-certificatul medical privind starea de sanatate a copilului, eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre directia de sanatate publica;
-certificatul de nastere ale adoptatorului in copie legalizata;
-certificatul de casatorie al adoptatorului, in copie legalizata;
-cazierul judiciar al adoptatorului;
-certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris.
Mult succes!
Cu dvs problema este mai usoara!
Il veti recunoaste la nastere si veti fi tatal natural.
Sotia dvs va trebui sa depuna demersurile pentru adoptie, dupa cum v-a explicat bine luiza 2008.
1.Mergeti si il recunoasteti atunci cand se va naste.
2.Sotia va adopta copilul dvs, bineinteles cu acordul mamei naturale a copilului.