avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... exista o directiva a Uniunii Europene conform careia ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

exista o directiva a Uniunii Europene conform careia din 2012 toate tarile membre trebuie sa adopte sistemul parlamentului bicameral?

Daca cineva stie sa imi zica si mie pentru ca eu nu am gasit...
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 07:42, 26 Aprilie 2010
Din cate cunosc, nu exista nicio directiva in acest sens,aceasta fiind o optiune de politica interna a fiecarui stat.
Este insa adevarat ca majoritatea statelor europene membre ale Uniunii au parlamente bicamerale.
Tarile cu parlamente unicamerale sunt in numar de opt:(Bulgaria,Estonia,Finlanda,Grecia,Ungaria Letonia,Portugalia si Suedia)
Ultima modificare: Luni, 26 Aprilie 2010
Radu Gabrian, Mediator
r.gabi a scris:

Din cate cunosc, nu exista nicio directiva in acest sens,aceasta fiind o optiune de politica interna a fiecarui stat.
Este insa adevarat ca majoritatea statelor europene membre ale Uniunii au parlamente bicamerale.
Tarile cu parlamente unicamerale sunt in numar de opt:(Bulgaria,Estonia,Finlanda,Grecia,Ungaria Letonia,Portugalia si Suedia)

urmeaza Romania

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva extracomunitar NICOL72 NICOL72 Buna ziua, o firma din Romania presteaza servicii pentru o firma din Surinam, cum procedez cu TVA-ul, se platese in Romania sau acolo si de catre cine? Cum se ... (vezi toată discuția)
Călătorie cu avionul spiridon livioara spiridon livioara Se poate călători cu buletin vechi .mama are 67 ani și un buletin cu valabilitate pe viață. Poate călători în anglia cu acest Bi.în a glia o ... (vezi toată discuția)
Unde as putea gasi lista serviciilor medicale primite in strainatate si decontate in romania? rosehusky rosehusky Stie cineva unde as putea gasi lista serviciilor medicale primite in strainatate, respectiv in state membre UE, si care sa fie decontate de CAS-ul nostru, din ... (vezi toată discuția)