Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... exista o directiva a Uniunii Europene conform careia ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

exista o directiva a Uniunii Europene conform careia din 2012 toate tarile membre trebuie sa adopte sistemul parlamentului bicameral?

Daca cineva stie sa imi zica si mie pentru ca eu nu am gasit...
Din cate cunosc, nu exista nicio directiva in acest sens,aceasta fiind o optiune de politica interna a fiecarui stat.
Este insa adevarat ca majoritatea statelor europene membre ale Uniunii au parlamente bicamerale.
Tarile cu parlamente unicamerale sunt in numar de opt:(Bulgaria,Estonia,Finlanda,Grecia,Ungaria Letonia,Portugalia si Suedia)
Radu Gabrian, Mediator
r.gabi a scris:

Din cate cunosc, nu exista nicio directiva in acest sens,aceasta fiind o optiune de politica interna a fiecarui stat.
Este insa adevarat ca majoritatea statelor europene membre ale Uniunii au parlamente bicamerale.
Tarile cu parlamente unicamerale sunt in numar de opt:(Bulgaria,Estonia,Finlanda,Grecia,Ungaria Letonia,Portugalia si Suedia)

urmeaza Romania