Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litispendenta vs conexitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litispendenta vs conexitate

buna seara! va rog sa-mi spuneti care este difernta dintre conexitate si litispendenta in materia civila.:">

merci
Litispendenta-Proces aflat in acelasi timp in fata a doua instante de acelasi grad,ambele competente,proces ce duce la desesizarea uneia dintre instante in favoarea celeilalte.

Conexitate-prevazuta de art.164 C.proc.civ.-existenta a doua sau mai multe pricini ce se gasesc inaintea aceleasi instante ori instante diferite de acelasi grad,in care se afla aceleasi parti sau impreuna cu alte parti si al caror obiect si cauza au o stransa legatura.
luiza2008, utilizator
Buna seara .
Dvs.ati intrebat parca despre aceste doua notiuni,cu aplicatii in materie civila.
Deci litispendenta este situatia in care o persoana este chemata in judecata pentru aceeasi cauza,acelasi obiect si de aceeasi parte,inaintea mai multor instante.
In cazul in care este admisa aceasta exceptie,dosarul va fi trimis instantei mai intai sesizate .
Conexitatea are in vedere existenta a doua pricini ce se afla inaintea aceleiasi instante sau instante diferite de acelasi grad ,in care sunt implicate aceleasi parti,sau impreuna cu alte parti,si al carui obiect sau cauza au intre ele o stransa legatura.
Spre deosebire de litispendenta,in cazul conexitatii nu se cere tripla identitate de elemente,pot fi aceleasi parti,,dar obiectul si cauza difera,intre ele existand numai o stransa legatura,urmand a fi reunite pentru o judecata mai buna.
Amandoua sunt exceptii care se pot ridica in timpul procesului civil.
Aceste descrieri sunt expuse in lucrarea de procedura civila scrisa de Magureanu Florin .
Mi se pare o lucrare completa si de calitate .
Marius Bote, Practician in insolventa
Aceste descrieri sunt expuse in lucrarea de procedura civila scrisa de Magureanu Florin .
Mi se pare o lucrare completa si de calitate .

Permiteti-mi sa va contrazic.Din punctul meu de vedere,cel putin,nu as recomanda lucrarea d-lui Magureanu.
De preferat ar fi lucrarea d-nei Tabarca sau cursul selectiv al d-nilor Ciobanu si Boroi.
Este doar un sfat,fiecare va alege ceea ce ii va placea/intelege mai bine.:)
Conexitatea (invocata pe cale de exceptie ) presupune existenta a doua cauze cu acelasi obiect , parti si cauza , deduse judecatii in fata instantelor de acelasi grad.
Exceptia litispendetei comporta aceasi tripa identitate , de parti ,obiect ,cauza , insa pricinile se pot alfa in fata unor instante cu un grad de jurisdictie diferit .

O detaliere

PRINCIPALELE EXCEPTII DE PROCEDURA
1. Exceptia de litispendenta - conditii:
- existenta unei identitati de parti, obiect si cauza;
- cele doua cauze sa se afle pe rolul unor instante române deopotriva competente;
- pricinile sa se afle în fata instantelor de fond, dar si daca se afla, una în fond si alta în apel.
- Litispendenta este o exceptie absoluta.
- Trebuie invocata la instanta cea din urma învestita cu solutionarea cauzei si retrimisa instantei care a judecat prima ori instantei mai mare în grad, daca instantele învestite nu au acelasi grad.
- Instanta va da o hotarâre pentru admiterea exceptiei de litispendenta, cu recurs în 5 zile si o încheiere pentru respingerea ei, atacabila numai împreuna cu fondul.
Exceptia de conexitate – conditii:
- existenta unei strânse legaturi de obiect si cauza, între doua sau mai multe procese. Actiunile conexate sunt si ramân distincte, doar judecata lor se face împreuna;
- sa existe doua sau mai multe cauze pendinte la aceeasi instanta ori la instante de acelasi grad, în care sa figureze cel putin o parte comuna;
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:
Conexitatea (invocata pe cale de exceptie ) presupune existenta a doua cauze cu acelasi obiect , parti si cauza , deduse judecatii in fata instantelor de acelasi grad.
[...]
Exceptia de conexitate – conditii:
- existenta unei strânse legaturi de obiect si cauza, între doua sau mai multe procese. Actiunile conexate sunt si ramân distincte, doar judecata lor se face împreuna;
- sa existe doua sau mai multe cauze pendinte la aceeasi instanta ori la instante de acelasi grad, în care sa figureze cel putin o parte comuna;

Ioana, stransa legatura nu inseamna identitate, inceputul si finalul mesajului sunt in contradictie.
Conexitatea inseamna ca sunt fapte "alaturate", dosare cu mare lagatura intre ele; am conexat dosare cu o singura parte in comun pentru ca se refereau la acelasi imobil.
De exemplu: incredintare introdusa in instanta si pensie pentru aceiasi copii introdusa; obiectul e diferit, partile ace;easi, se conexeaza.
Dar... revendicare imobil intre proprietar prin vanzare si un tert de contract, se poate conexa cu chemarea in garantie introdusa separat de proprietar impotriva vanzatorului sau.
Nu avem nici acelasi obiect, nici aceleasi parti, insa exista o stransa legatura. Deci: conexitatea nu implica tripla identitate si poate avea si parti si obiect si chiar cauza.