Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate modifica CF in urma unei expertize judiciare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate modifica CF in urma unei expertize judiciare

Care este modalitatea de a modifica o suprafata de teren inscrisa in CF?
In actul de proprietate apar 852 mp, in mod identic cu CF-ul. In urma masuratorilor expertul judiciar a constatat mai mult (1150). Se poate corecta in CF? Este nevoie de acordul vecinilor?
Multumesc.
Da se poate. Modificarea trebuie facuta si in titlul de proprietate In CF este trecuta suprafata tabulara, iar expertul va propune inscrierea in CF a suprafetei reale, iar in sentinta ce urmeaza a fi data, se va tine cont de propunerea expertului, trecuta in raportul de expertiza efectuat.
Scuzati-ma dar nu am inteles care au fost obiectivele expertizei judiciare?
Ok. Dar vecinii trebuie sa fie de acord cu aceasta marire a suprafetei in CF?