Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la pensie

dreptul la pensie este un drept discretionar. la implinirea varstei legale de pensionare cel in cauza are dreptul de a-si continua activitatea sau de a iesi la pensie. intrebarea mea este: in sistemul de invatamant exista vreo prevedere legala care limiteaza acest drept? am auzit ca implinesti varsta de pensionare, iar la trei ani esti destituit din functie.

ca intrebare accesorie: dreptul la pensie poate fi prelungit/ modificat, cetateanul putand fi obligat sa iasa la pensie?

multumesc
Personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului şcolar sau universitar.Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face şi în timpul anului şcolar sau universitar, cu aprobarea inspectoratului şcolar, respectiv a senatului universitar.Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârstă prevăzute de legislaţia în vigoare, dacă are o vechime în învăţământ de cel puţin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani bărbaţii.
Cadrele didactice pensionate pot desfăşura activităţi didactice, salarizate prin cumul sau prin plata cu ora, după împlinirea vârstei de pensionare.
Personalul didactic din învăţământul preuniversitar de stat, cu gradul didactic I sau cu titlul ştiinţific de doctor, care dovedeşte competenţă profesională deosebită, poate fi menţinut ca titular în funcţia didactică până la 3 ani peste vârsta de pensionare la cerere, cu avizul consiliului profesoral al unităţii de învăţământ, exprimat în urma votului nominal deschis şi cu aprobarea anuală a inspectoratului şcolar.
Profesorii universitari şi conferenţiarii universitari cu titlul ştiinţific de doctor pot rămâne în activitate până la vârsta de 65 de ani.
La împlinirea vârstei de pensionare, profesorii universitari şi conferenţiarii universitari cu titlul ştiinţific de doctor, cu excepţiile prevăzute în titlul VIII - Dispoziţii tranzitorii şi finale din Legea nr.128/1997, care dovedesc competenţă profesională deosebită, pot fi menţinuţi ca titulari în funcţia didactică, la cerere, cu acordul consiliului facultăţii şi cu aprobarea anuală a senatului universitar, prin vot nominal deschis, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.

Personalul didactic din învăţământul preuniversitar de stat, cu gradul didactic I sau cu titlul ştiinţific de doctor, care dovedeşte competenţă profesională deosebită, poate fi menţinut ca titular în funcţia didactică până la 3 ani peste vârsta de pensionare la cerere, cu avizul consiliului profesoral al unităţii de învăţământ, exprimat în urma votului nominal deschis şi cu aprobarea anuală a inspectoratului şcolar.

Asadar, in cazul personalului didactic din invatamantul preuniversitar de stat care nu intruneste conditiile de mai sus ("cu gradul didactic I sau cu titlul ştiinţific de doctor, care dovedeşte competenţă profesională deosebită"), nu poate fi mentinut titular in functia didactica dupa implinirea varstei de pensionare, dar poate fi orice altceva (bineinteles avand legatura cu functia didactica)- spre exemplu suplinitor?
Exact, per a contrario .... poate indeplini functia de suplinitor daca nu indeplineste conditiile cerute de lege pentru a mai fi titular dupa pensionare.