Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlul de proprietate emis cu \"indiviziune\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlul de proprietate emis cu "indiviziune"

Ati putea sa ma lamuriti care este procedura legala prin care se poate completa cu numarul de tarla , parcela si vecinatati o suprafata de teren extravilan inscrisa intr-un titlu de proprietate cu mentiunea "" in indiviziune"" ?
Tilul a fost emis astfel pentru ca la momentul intocmirii nu existau masuratori in zona (deal) .

Este corect din punct de vedere juridic sa fie emis un astfel de titlu ?

Se poate inainta o actiune de iesire din indiviziune. Se va dispune o expertiza tehnica topografica, pentru stabilirea numerelor topografice, nr. parcelelor, vecinatatilor, tinandu-se cont de actele detinute de parti, de folosinte. etc. Fiecare parte, poate formula obiective pentru expertiza.
Pe cale administrativa nu se poate completa ?
Mentionez ca primaria a identificat terenul , a masurat si intocmit planul de parcelare , in acest moment .
Este LEGALA propunerea facuta de comisia locala catre comisia judeteana , de completare a titlul cu datele mentionate mai sus , pe baza planurilor de parcelare anexate ?
Anna63, utilizator

Comisia locala de fond funciar , poate face demersurile pentru modificarea sau anularea titlului vechi de proprietate, validat si emis de Comisia judeteana de pe langa Prefecutura
ContSters122901, utilizator
Mentionez ca nu se modifica suprafata ci doar se completeaza titlul cu datele cadastrale la pozitia ""ïndiviziune""

Dar tot nu am înțeles dacă emiterea titlului de proprietate în acest mod , adica cu o suprafata ""in indiviziune"" este ilegala.