Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sediu asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sediu asociatie

Buna ziua!
Cum se face dovada sediului unui CAR? Acesta a fost infiintat de catre o societate comerciala pentru salariatii sai. Este suficienta o declaratie prin care societatea comerciala isi da acordul pentru functionarea asociatiei CAR in spatiul proprietate al primeia, sau este nevoie de un contract de comodat sau de inchiriere. Se poate incheia contract de comodat intre doua persoane juridice?
Va multumesc!
Pentru infiintarea unei firme trebuie dovedit faptul ca aveti un sediu unde va veti desfasura activitatea.
Sediul poate fi:
- proprietate personala (dovedit prin contract de vanzare-cumparare sau certificat de mostenitor);
- spatiu inchiriat (dovedit prin contract de inchiriere sau subinchiriere inregistrat la organele fiscale locale, conform Legii 181/1997);
- spatiu asupra caruia aveti un contract de comodat (dovedit prin contract de comodat, de uz, uzufruct);
- luat in leasing imobiliar (dovedit prin contract de leasing imobiliar).

Dovada sediului social se face cu unul din urmatoarele acte (in original sau in copie, dupa caz):
- contract de comodat, autentificat de un notar public sau de un avocat, la care este anexat si o copie dupa actul doveditor;
- contract de inchiriere sau subinchiriere (in cazul persoanelor fizice, acesta trebuie inregistrat la organele fiscale locale in 15 zile de la data semnarii; in cazul persoanelor juridice, nu este necesara inregistrarea la organele fiscale);
- contract de vanzare-cumparare (intabulat);
- contract de schimb (intabulat);
- contract de donatie (intabulat);
- contract de concesiune (intabulat);
- proces-verbal de receptie a constructiei (intabulat);
- contract de asociere in participatiune;
- contract de leasing imobiliar;
- contract de uz sau uzufruct;
- certificat de mostenitor;
- certificat de rol fiscat/ rol agricol;
- act de adjudecare a imobilului vandut in cadrul procedurii de executare silita;
- hotarare judecatoreasca definitiva privind uzufructul;
- contract de asistenta juridica privind stabilirea sediului social la sediul profesional al avocatului;
- act notarial de iesire din indiviziune sau delimitare a proprietatii (intabulat), sau hotarare judecatoreasca definitiva de iesire din indiviziune (intabulata).

Daca spatiul pentru sediul social al noii firme a fost mai inainte utilizat de o alta societate comerciala ca spatiu comercial, trebuie convinsa societatea in cauza sa isi schimbe sediul social.
Daca nu se obtine acest lucru, trebuie solicitata radierea sediului vechii societati din Registrul Comertului, procedura fiind foarte anevoioasa si de durata.

In acelasi sediu pot functiona mai multe societati comerciale.
Pentru aceasta trebuie indeplinita cel putin una din urmatoarele conditii:
- cel putin unul dintre asociati este proprietar al imobilului care va fi sediul societatii;
- imobilul permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite;
- cel putin o persoana este asociat in fiecare din societati.
Va multumesc!
=D>