Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul punctaj pensie

Sunt nascut la data: 14 martie1945, am lucrat 20 ani in GRII,m-am pensionat in anul 2000 pe Lg.3/1977,am primit o bonificatie de 5 ani pentru Gr.II.
NU inteleg dece la calculul punctajului, cu ocazia acordarii grupei II,in luna iunie 2009, s-a calculat asa:
5ani*0.25=1.25
1.25/35=0.03571
in loc de 20ani*025=5
5/35=0.14286,valoare ce se adauga la vechiul punctaj. Cum este corect?Va multumesc anticipat
Ceea ce aţi "primit" în iunie 2009, este punctajul acordat pentru "sporul " de grupă, în conformitate cu OUG 100/2008.
Astfel, aşa cum dumneavoastră aţi remarcat pentru activitatea desfăşurată în grupă superioară de muncă, aţi primit un spor de 5 ani.
Potrivit dispoziţiilor ordonanţei mai sus menţionate:
"
ART. I
Dupa articolul 78^1 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se introduce un nou articol, articolul 78^2, cu urmatorul cuprins:
"Art. 78^2. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de un numar suplimentar de puncte, dupa cum urmeaza:
a) 0,50 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa I de munca;
b) 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa II de munca.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare, prevazute in anexa nr. 3, in functie de data nasterii, respectiv stagiile complete de cotizare in functie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1."

Ce este interesant pentru mine, de ce împărţirea s-a făcut la 35 de ani şi nu la 30 de ani!
Cumva dumneavoastră vi s-au stabilit drepturi de pensie de invaliditate, în temeiul Legii nr. 3/1977?
Asta ar explica totul.
Vă aştept cu lămuriri!
florisiris, utilizator
Inainte sa va edific cum se face calculul, ATENTIE ca este calculat gresit intrucat nu trebuia sa imparta la 35 ani, ci la 30 ani, cat era vechimea ceruta de lege la acea vreme !!! Trebuie sa mergeti la casa de pensii !
**************************************************************************************

OU 100/2008, pentru sporul acordat pentru vechimea realizata in grupa a II-a de munca, acorda un punctaj anual: de 0,25 pentru fiecare an de spor in cazul grupei a II-a de munca.
1) Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca, de 20 ani, ati beneficiat de un spor la vechime de 5 ani. (20 ani *3 luni = 60 luni = 5 ani)

2) Pentru cei 5 ani de spor de grupa beneficiati de 1,25 puncte:
5 ani x 0,25 = 1,25 puncte

3) Punctajul mediu anual se determina:
1,25 puncte : 30 ani = 0,04166 puncte
(unde 30 reprezinta vechimea completa prevazuta de Legea nr.3/1977 pentru barbati)

4) Acest punctaj mediu anual rezultat se adauga la punctajul mediu anual aflat in plata in luna anterioara etapei de plata a drepturilor (iunie 2009 – in cazul dumneavoastra).

5) Noul punctaj mediu anual va fi : vechiul punctaj + 0,04166 puncte = Total punctaj

6) Cuantumul pensiei va fi, in luna Iunie 2009:
Total punctaj x 718,4 lei (valoarea punct pensie) = Pensia/luna iunie 2009

7) Cuantumul pensiei in luna Aprilie 2010 va fi :
Total punctaj x 732,8 lei (noua valoare a punctului de pensie) = Pensia/ luna aprilie 2010.

Bruta, utilizator
Multumesc ambilor colaboratori pentru raspunsul acordat intrebarii mele,si mai ales pentru promtitudinea si atentia cu care au abordat problema mea.
Cer scuze pentru ca in loc de 30 ani am scris 35ani.M-am lamurit.
Cu deosebit respect
Jănică Blănaru