Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... se poate inregistra o remorca la consiliul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

se poate inregistra o remorca la consiliul local/primarie?

Am urmatoarea problema: anul trecut am radiat o remorca usoara 750kg pentru a o inregistra la primaria de unde apartin. Inainte sa o radiez am fost la politie si la rar pentru a-i intreba daca pot inregistra remorca la primarie iar ei mi-au spus ca se poate. Dupa un an de zile ma opreste un nenea politist ( tin sa va spun ca intr-un an de zile am fost oprit de n ori si nici un politist nu s-a legat de remorca) si imi spune ca nu am voie sa circul cu aceea remorca inregistrata la primarie. Dupa ce m-a lasat in pace politistul, m-am dus la primarie sa-i intreb pe cei de acolo daca sunt valabile acele numere iar ei mi-au raspuns ca nu au fost valabile niciodata pentru remorca.
As dori un raspuns concret si mai detaliat.
Art. 14 (OUG 195/2002)

(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun inmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala se inregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora.