Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum este mai bine ? CE ACTE SA FACEM IN CAZUL IN CARE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum este mai bine ? CE ACTE SA FACEM IN CAZUL IN CARE VINZATORUL NE TOT AMINA ?

In fapt suntem 2 frati vitregi ! Radu si Marcel . Tatal meu ( Radu ) dupa moartea mamei mele cin eu aveam 3 ani , sa recasatorit cu o alta femeie.Din aceasta a 2-a casatorie a tatalui meu a rezultat Marcel ( frate cu mine numai de tata.
Tatal nostru a murit in urma cu 10 ani (anul 2000) Dupa moartea tatalui mama vitrega cit si fratele meu.m-au dat in judecata pentru succesiune. Era vorba de un ap. de 2 camere in Bucuresti.- Cit si de o casa la tara. ( Casa find cumparata de parintii - dar RETINETI - PE CHITANTA DE MINA-- FARA CA SA FIE ADUSA VREODATA LA SUCCESIUNE .. Instanta a hotarit ca mama vitrega si fratele meu vitreg Marcel. sa ramana in apartament. Iar eu Radu sa fiu desbagubit cu o sulta. Sa si facut acest lucru pe care nu-l contest. Casa nu am putu dovedii ca este cumparata.legal. Deoarece in acea vreme propietarul nu a dorit perfectarea actelor notariale - si nici mama vitrega -- Numai ca: acum 2 ani a murit si mama vitrega. Si am gasit chitanta de mina scisa chiar de propietar,,vinzator,, Acum ca mama vitrega a murit fratele vitreg a venit la mine sa-mi spuna ce facem cu casa... Sa o vindem ! Eu sunt de acord. Numai ca propietarul in acte,,Vinzatorul,, Incearca fel de fel de tertipuri si aminari. Mai nou cere fratelui meu un ACT DIN CARE SA REIASA CALITATEA DE MOSTENITOR- A FRATELUI MEU ,,Marcel,,Arat ca fratele meu Marcel nu a deschis succesiunea dupa decesul mamei lui ( DIn lipsa banilor el find pensionat medical )
Iam tot cerut acestui om vinzator al casei de la tara sa perfecteze actele direct cu mine si cu fratele meu. Eu find mostenitor dupa tata el dupa mama sa- care a fost casatorita cu tatal meu 30 ani.
Vinzatoru care de la bun inceput a fost de rea credinta. dupa cu v-am scris: cere de la fratele meu ,,Certificat calitate de mostenitor,,
1.Avem o hotarire judecatoreasca in care scrie ca Marcel si mama sa raman cu apartamentul din Bucuresti.
2. Eu nu vreau nimic din acest apartament.
3.Trebuie Marcel sa faca neaparat succesiunea dupa mama sa ? Nu are cei 18 miloane cit cere un notar !
4. In cerificatul calitate de mostenitor.
Nu se poate scrie de aceasta casa -- care a fost cumparata pe chitanta de mina..Pentru ca nu sunt actele legale la notariat.
Arat ca atit eu cit si fratele meu i-am cerut acestui vinzator sa ne faca o procura pentru amindoi - iar noi sa vindem casa cui dorim. Sau sa ne faca actele direct pe numele nostru- Nu vrea ! Pin intermediul unei avocate ne cere sa facem dovada calitatii de mostenitor a fratelui meu Marcel. Caci altfel nu da nimic.
Intreb eu. Il putem actiona in judecata pe acest domn vinzator- pentru a cere instantei judecatoresti ca in urma acestui proces sa faca un act care sa tina loc de act de vinzare- cumparare. Ce acte va trebuii sa ducem instante ca sa dovedim calitatea de mostenitor a l fratelui cit si a mea ?
Sau pur si simplu acest om,,Vinzatorul isi bate joc de noi..
Cine dintre dumnevoastra ne poate ajuta cu sfaturi.
Noi aven chitanta de mina pe care vinzatorul nu se mai astepta a fii gasita..
Cu stima va rugam nu oocoliti
Va multumim !
In opinia mea, dvs. impreuna cu fratele il puteti actiona pe "vanzator" cerand instantei obligarea acestuia de a se prezenta la notar pentru a se perfecta actele in forma autentica si , in caz de refuz instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act autentic.
Ar trebui vazute exact actele in sensul de a se stabili cine a platit acel imobil pentru care aveti chitanta. Daca apar atat mama vitrega cat si tatal, eu cred ca va trebui facuta si succesiunea dupa mama vitrega.
In principiu, ceea ce sustine "vanzatorul" este o tergiversare si implicit sustragere de la perfectarea actelor.Eu as demara 3 actiuni, prima de obligare a perfectarii actului de vanzare cumparare, una de suplimentare a succesiunii dupa tata si una de succesiune dupa mama vitrega. As suspenda suplimentarea si dezbaterea succesiunii dupa mama pana la solutionarea irevocabila a actiunii de perfectare a actului de vanzare cumparare.Aveti nevoie de un avocat intrucat trebuie rezolvate succesiv mai multe probleme juridice.

Succes
av. Ileana Schwarz