Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis suspendat 103/1/c
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis suspendat 103/1/c

Buna ziua,

Eu am permisul suspendat in baza articolului 103/1/c, dupa un accident cu victima (s-a dispus NUP, ptr ca lipsea plangerea).

Pe dovada initiala (inainte de a-mi fi dispusa suspendarea permisului, cea pe care am primit-o cand mi-au retinut permisul pentru dosar) imi scrie asa: "in timp ce conducea motociclul cu nr xxxxxx, efectuand manevra de depasire a altui autovehicul a pierdut controlul asupra directiei de mers, acrosand un pieton, in urma accidentului rezultand vatamarea corporala a pietonului".

Mi-a venit rezolutie de la Parchet, am fost la seful politiei din Prahova, unde a dispus suspendarea dreptului de a conduce pe 90 de zile.

Au trecut 60. Am fost pana la Politia Rutiera din Iasi sa ma interesez daca trebuie sa dau testare pentru redobandire. Mi-au zis ca da (dupa ce mi-au citit dovada). Ma duc, astept, intru in sala, dupa ce intru imi spune ca imi lipseste scris pe spate ceva legat de NUP si ca mi s-a suspendat permisul (nu aveam hartia venita de acolo prin care eram instiintat).

Sun la Prahova, ma cauta dupa CNP si surpriza: cica nu trebuie sa dau testare. Ma duc inapoi la Politia Rutiera din Iasi, unde se dau permisele suspendate. Imi analizeaza domnul ofiter iar dovada (pe care o mai analizase si mi-a spus ca dau testare), si ma intreaba daca am lovit masina pe care o depaseam, la care eu ii spun ca nu. "Atunci nu trebuie sa dati testare."

Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca sunt fatait de colo-colo, ci mi-e teama sa nu ma trezesc cu 30 de zile adaugate ca nu m-am prezentat la test. Chiar e asa o chestie de interpretare? Daca dovada aia veche incurca treaba, mai bine o distrug si imi fac o declaratie pe proprie raspundere ca n-o mai am, si nu mai negociez cu domnul ofiter de acolo. Ce pot face sa stiu EXACT (daca se poate chiar si semnat) daca dau testare sau nu? (desi am sunat iarasi acum cateva zile la Politia din Iasi si mi-a zis acelasi ofiter ca nu trebuie).
Eu rezolutia primita nu o mai am, mi-a fost luata de Seful Politiei Rutiere Prahova cand m-am dus cu ea sa-mi dea suspendarea.

Dupa cum am mai scris intr-un post anterior, tot ce mai am este dovada primita la accident, cand mi-au retinut permisul, pe care scrie "in timp ce conducea motociclul cu nr xxxxxx, efectuand manevra de depasire a altui autovehicul a pierdut controlul asupra directiei de mers, acrosand un pieton, in urma accidentului rezultand vatamarea corporala a pietonului". Cel din Iasi m-a intrebat daca am lovit masina pe care o depaseam, si mi-a zis ca daca nu, atunci nu trebuie sustinuta testarea.

Ce incerc eu sa explic ca in situatia mea, tot pentru ce am suspendare e articolul 103/1/c.. nimic de depasire.
~ Conținut șters la cerere ~
Imi cer scuze ca am omis, dupa ce am pierdut controlul asupra directiei am lovit si un autovehicul parcat partial pe trotuar (pe contrasens), victima a aparut dupa coltul masinii, insa pe dovada initiala nu apare nimic ca am lovit masina.
Teodorrr14, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu, paguba nu (cred ca) a fost reclamata, firma care mi-a inchiriat ATV-ul s-a ocupat de despagubire, nu am avut nici o grija cu masina.
Teodorrr14, utilizator