Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Directionare 2% PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Directionare 2% PFA cu norma de venit

Buna ziua,

O intrebare pe subiectul anuntat in titlu:

PFA-ul impus pe norma de venit nu are obligatia depunerii declaratiei 200.
Poate totusi directiona 2% din impozitul platit pe baza de norma de venit ?
Prin formularul 230 ?

Multumesc anticipat !
Contribuabilii impuşi pe bază de normă de venit, care nu au obligaţia depunerii declaraţiei 200 şi optează pentru virarea unei sume în contul unei entităţi nonprofit sau unei unităţi de cult completează formularul 200 (conform instrucţiunilor din OPANAF 1815/2008).
Multumesc pentru raspunsul prompt si clar !!!