Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Materiale consumabile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Materiale consumabile?

Vrem sa facem pt nevoi proprii,niste caruciore,sa cumparat tot ce trebuie pt aceste carucioare(roti,teava....).Cum le inregistrez acestea?Mate. consumabile?

Materii prime. Cont 301, consum in 601, materializat pe percurs in 231, la finele lucrarii, in momentul receptiei 2131x si concomitent venituri din productia proprie.
Atasez (echilibrati chelt.cu venit )
[ link extern ]
ContSters109653, utilizator
Asa cum a spus si Corina Maran se inregistreaza ca materii prime si apoi productie realizata.
E adevarat ca materii prime-ct 301 apoi..banuiesc ca este vorba despre ct. 331-Produse in curs de executie
apoi produse finite ct-345 care se inchide cu contul 711-Variatia stocurilor.,nu?
Nu avem o constructie ,ci doar niste carucioare realizate in regie propie.Dupa pareare mea :hm:
Cumpararea materiilor prime:
301 = 401 1.000

Confectionarea carucioarelor:
- consum materii prime
601 = 301 1.000
- manopera (am simplificat)
641 = 421 200

Receptia carucioarelor:
345 = 711 1.200

Predarea carucioarelor ca obiecte de inventar:
303 = 345 1.200

Inregistrarea pe costuri a obiectelor de inventar:
603 = 303 1.200
iulia53 a scris:

E adevarat ca materii prime-ct 301 apoi..banuiesc ca este vorba despre ct. 331-Produse in curs de executie
apoi produse finite ct-345 care se inchide cu contul 711-Variatia stocurilor.,nu?
Nu avem o constructie ,ci doar niste carucioare realizate in regie propie.Dupa pareare mea :hm:

@Iulia53, nu te supara, dar analogia este usor de facut .
PS Multumesc pentru hotel-all inclusive !!!

corina:love: