avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Materiale consumabile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Materiale consumabile?

Vrem sa facem pt nevoi proprii,niste caruciore,sa cumparat tot ce trebuie pt aceste carucioare(roti,teava....).Cum le inregistrez acestea?Mate. consumabile?

Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 23:36, 4 Mai 2010
Materii prime. Cont 301, consum in 601, materializat pe percurs in 231, la finele lucrarii, in momentul receptiei 2131x si concomitent venituri din productia proprie.
Atasez (echilibrati chelt.cu venit )
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Mai 2010
ContSters109653, utilizator
Asa cum a spus si Corina Maran se inregistreaza ca materii prime si apoi productie realizata.
E adevarat ca materii prime-ct 301 apoi..banuiesc ca este vorba despre ct. 331-Produse in curs de executie
apoi produse finite ct-345 care se inchide cu contul 711-Variatia stocurilor.,nu?
Nu avem o constructie ,ci doar niste carucioare realizate in regie propie.Dupa pareare mea :hm:
Cumpararea materiilor prime:
301 = 401 1.000

Confectionarea carucioarelor:
- consum materii prime
601 = 301 1.000
- manopera (am simplificat)
641 = 421 200

Receptia carucioarelor:
345 = 711 1.200

Predarea carucioarelor ca obiecte de inventar:
303 = 345 1.200

Inregistrarea pe costuri a obiectelor de inventar:
603 = 303 1.200
iulia53 a scris:

E adevarat ca materii prime-ct 301 apoi..banuiesc ca este vorba despre ct. 331-Produse in curs de executie
apoi produse finite ct-345 care se inchide cu contul 711-Variatia stocurilor.,nu?
Nu avem o constructie ,ci doar niste carucioare realizate in regie propie.Dupa pareare mea :hm:


@Iulia53, nu te supara, dar analogia este usor de facut .
PS Multumesc pentru hotel-all inclusive !!!

corina:love:

Alte discuții în legătură

Productie FLORIS44 FLORIS44 inregistrari contabile productie (vezi toată discuția)
Factura din nir-uri diferite MONA-LISA MONA-LISA Buna ziua Am achizitionat de la doi furnizori diferiti (din UE) bunuri (un utilaj si un transformator). Ele vor fi asamblate si vor fi vandute impreuna ca o ... (vezi toată discuția)
Servicii sau productie? niko 94 niko 94 O firma de termopane care produce tamplarie la comanda CAEN 2223,este servicii sau productie? Puteti sa-mi dati si baza legala? Sunt putini angajati, nu ... (vezi toată discuția)