Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intervenient fortat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intervenient fortat

buna .intrebarea mea e urmatoarea: sunt chemat ca si intervenient fortat intrun proces intre asigurari respectiv omniasig reclamant si euroins parat deoarece paratul nu a platit daune materiale cerute in urma unui accident de circulatie , mentionez ca alcolemia mea a fost 0 . ce mi se poate imputa mie in acest caz?
Art 54 din Lg 136/1995 arata ca drepturile persoanelor pagubite prin accidente, se exercita impotriva asiguratorului de raspundere civila, cu citarea obligatorie a persoanei raspunzatoare de producerea accidentului (adica dvs), in calitate de intervenient fortat. Daca asigurarea era valabila si alcool zero, scapati ,,basma curata"
aurelianx, utilizator
apreciez rapiditatea lui aurelianx si sunt de acord cu el. Totusi va trebui sa depuneti intampinare in apararea dvs.