Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu analize sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu analize sarcina

As vrea sa va intreb daca am dreptul la cele 2 zile si sase ore platite pentru analize sarcina, in cazul in care am lucrat doar 3 saptamani (m-am intors din CIC( si sunt din nou insarcinata in 27 sapt.
Va multumesc.
Iata ce spune CCMUN 2007-2010 ART. 17
(3) Angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide, dispensa pentru consultatii prenatale in limita a maxim 16 ore pe luna, fara a le fi afectate drepturile salariale.
(4) Salariata in cauza este obligata sa prezinte adeverinta medicala privind efectuarea controalelor pentru care s-a invoit.
(5) Procedura de aplicare a prevederilor alineatelor precedente se stabileste prin contractele colective de munca la nivel de unitate
Sper ca ati anuntat angajatorul cu privire la starea dvs de graviditate.
Daca da, atunci puteti beneficia de cele 16 ore/luna ptr analize medicale, fara a va fi afectate drepturile salariale.
Vamultumesc.Da, am anuntat angajatorul.