Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de a lua somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de a lua somaj

Buna ziua
Ce trebuie sa fac pentru a lua indemnizatia de somaj?
Lucrez la o firma de 3 ani si nu mai pot face fata programului (sunt sofer pe camion si nici macar week-endurile nu le am libere). Daca voi baga preaviz cu 15 zile inainte, mi se va acorda somajul? Sau cum trebuie sa procedez? Cat timp voi lua aceasta indemnizatie si ce procent din salariu? Va multumesc frumos.
Daca incetarea contractului de munca va avea loc la initiativa dv. nu veti beneficia de somaj.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.(cel mai uzual este art.65 din Codul muncii - desfiintarea postului ocupat de dvs.).

2. Daca demisionati sau incetati CIM cu acordul partilor nu mai beneficiati de indemnizatie de somaj.

3. In ce priveste perioada de somaj si cuantumul indemnizatiei va redau din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

4. Salariul minim brut pe tara este de 600 lei.