Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PLATA CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PLATA CM

cum se calculeaza un CM pentru toata luna mai 2010?
cod indemniz 01
cod diagnostic 745 subacut
sal brut aprilie = 1076
sal brut martie = 1076
sal brut febr = 1076
sal brut ian = 1076
sal brut dec = 978
sal brut nov 978
CM se calculeaza astfel :
suma veniturilor brute din ultimele 6 luni/suma zilelor lucratoare din cele 6 luni * 20 zile*75%.
Valoarea rezultata este valoarea bruta a cm . Din aceasta se retine contributia la pensie (600*10.5%= 63 lei) si impozitul
CM e neimpozabil.CM=concediu maternitate 126 zile
Concediul medical pentru incapacitate temporara de munca este impozabil .
Nu rezulta ca userul s-a referit la concediul de maternitate care intr-adevar este neimpozabil .

Am recitit mesajul , este sigur concediu medical pentru incapacitate temporara de munca pentru ca userul precizeaza ca este vorba despre cod indemnizatie 01 adica boala obisnuita . Deci este impozabil .
zzenovia, utilizator