avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PLATA CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PLATA CM

cum se calculeaza un CM pentru toata luna mai 2010?
cod indemniz 01
cod diagnostic 745 subacut
sal brut aprilie = 1076
sal brut martie = 1076
sal brut febr = 1076
sal brut ian = 1076
sal brut dec = 978
sal brut nov 978
Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 21:55, 5 Mai 2010
CM se calculeaza astfel :
suma veniturilor brute din ultimele 6 luni/suma zilelor lucratoare din cele 6 luni * 20 zile*75%.
Valoarea rezultata este valoarea bruta a cm . Din aceasta se retine contributia la pensie (600*10.5%= 63 lei) si impozitul
CM e neimpozabil.CM=concediu maternitate 126 zile
Concediul medical pentru incapacitate temporara de munca este impozabil .
Nu rezulta ca userul s-a referit la concediul de maternitate care intr-adevar este neimpozabil .

Am recitit mesajul , este sigur concediu medical pentru incapacitate temporara de munca pentru ca userul precizeaza ca este vorba despre cod indemnizatie 01 adica boala obisnuita . Deci este impozabil .
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2010
zzenovia, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii medicale cod 14, respectiv 12 ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, concediile medicale , cod indemnizatie 14, respectiv 12 se platesc la fel ca si cele de boala obisnuita 01, 5 zile angajator si restul ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical cod 01 july_pink2003 july_pink2003 Cum se calculeaza un concediu medical cod 01 in continuare ptr. luna febr 2013 (20 zile lucratoare). Am urmatoarele date: baza calcul=20.400 nr. ... (vezi toată discuția)
Calculul concediului de maternitate Claudia Carmen Claudia Carmen Am si eu o nelamurire in legatura cu banii pe care ar fi trebuit sa-i primesc pe concediul de maternitate. In data de 01.06.2009 am intrat in concediu de ... (vezi toată discuția)