Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... falsul in acte publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

falsul in acte publice

Ce urmari poate avea eliberarea de adeverinte pentru grupa II-a de munca, cunoscandu-se faptul ca nu sunt in conformitate cu procedurile Ordinului nr.590/2008 si nu se incadreaza in HG nr.246/2007 si daca inspectorul de Resurse Umane este obligat sa le semneze in aceste conditii?
In raport de consecintele produse de utilizarea respectivelor adeverinte,de existenta de eventual prejudiciu material,fapta poate atrage responsabilitatea emitentului
Nimeni nu este obligat sa emita sau sa semneze acte neconforme cu realitatea sau ilegale. Falsul intelectual, art.289 C.pen, se pedepseste conform legii, chiar si tentativa.