avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesirea din indiviziune si plata sultei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesirea din indiviziune si plata sultei

Va rog explicati-mi aceasta solutie (iesirea din indiviziune si plata sultei) in cazul in care eu si fostul sot suntem proprietarii casei, iar eu doresc sa raman singurul proprietar ( fiind si singura platitoare a ratelor bancare pentru creditul cu care am achizitionat casa). Varianta partajului nu este sustenabila, deoarece ma obliga la niste taxe mari pe care nu pot sa le sustin momentan.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:10, 16 Noiembrie 2009
Incheiati un partaj conventional la notar.Poate va costa mai putin.Incercati la mai multe notariate.Negociati cu ei preturile.
Succes!
Sotul este de acord ca dvs. sa ramaneti proprietarul casei iar dumnealui sa primeasca sulta? Daca exista aceasta intelegere, se poate cere in instanta impartirea bunurilor comune, iar la primul termen veniti cu o tranzactie in care aratati cum v-ati inteles. In aceasta situatie vi se va restitui taxa de timbru si costul va fi mai mic decat la notar!
faceti partaj voluntar la notar dar sigur va costa mai mult.
daca ati divortat si doriti sa sistati starea de coproprietate, singura solutie este partajul ./
in caz contrar , mai aveti posibilitatea ca in calitate de coproprietari, dvs si ex-sotul dvs sa vindeti imobilul in cauza si sa impartiti banii rezultati din vanzarea acestuia.
insa ati specificat ca doriti ca imobilul sa va fie atribuit dvs.
ca atare aveti doua posibilitati :
1. la notar , faceti partaj voluntar .
2. in instanta :
a) daca cadeti de acord cu sotul puteti incheia o tranzactie pe care o depuneti la primul termen . instanta va lua act de aceasta tranzactie si va pronunta hotararea de expedient.
taxa de timbru se restituie integral in acest caz.
b) daca nu exista intelegere intre parti, va trebui sa va judecati pt partaj judiciar .
veti solicita atribuirea imobilului , cu obligatia platii sultei catre fostul sot.
sulta va fi corespunzatoare cotei-parti din imobil, detinute de catre parat.
sulta se plateste in termenul stabilit de instanta de judecata .
taxa de timbru este in cunantum de 3% din valaorea partajabila.
aveti posibilitatea sa solicitati recuperarea cheltuielilor de judecata pe care le veti face, de la parat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitati de plata sulta loanabelciu loanabelciu Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti ce modalitati de plata sunt acceptate in instanta pentru plata sultei (mai bine zis avem un apartament cu 3 camere ce ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune rundaana rundaana impreuna cu fosta mea sotie sunt proprietarul unui teren intravilan in mediu urban cu deschidere de 10 m, si lungime de 40 m. fosta mea sotie doreste iesirea ... (vezi toată discuția)
Casa greu partajabila belcris14 belcris14 CE SE INTAMPLA DACA O CASA ESTE FOARTE GREU PARTAJABILA (SAU DELOC) SI LA PARTEA FINANCIARA NU NE INTELEGEM (SUNTEM 2 COPROPIETARI,EU LOCUIND DE 30 DE ANI) ? ... (vezi toată discuția)