avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare societate

Buna ziua,
Am suspendat socitatea in martoe 2010 (pentru 3 ani).
As dorii sa stiu acum mai am vreo obligatie?
Trebuie sa ii anunt si pe cei de la Administratia financiara? Se depune vreun dosar? Ce cuprinde dosarul?
Mai trebuie sa depun ceva declaratii fiscale periodic la Administratia financiara?
Intreb pentru ca contabila m-a lasat balta si nu stiu ce trebuie sa fac.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 08:38, 10 Mai 2010
Este nevoie sa anuntati si la Adm. financiara suspendarea de activitate a societatii. In acest sens, depuneti declaratia 010 insotita de copia mentiunii eliberate de ORC si certificatul constatator.
Puteti depune si cerere de aprobare a regimului derogator.
Apoi veti depune doar bilantul.
Puteti depune si cerere de aprobare a regimului derogator.
Apoi veti depune doar bilantul.

Daca vi se aproba regimul derogatoriu depuneti la termen bilantul si decl 101
Cereti regimul derogatoriu si veti depune declaratia o data la 6 luni.
Multumesc.
Dar exista o mica posibilitate de a nu mi se aproba cererea? De ce anume este conditionata?
Dar exista o mica posibilitate de a nu mi se aproba cererea? De ce anume este conditionata?

Conditia este sa nu aveti datorii la buget !

Alte discuții în legătură

Impozitul forfetar steluta bz steluta bz In completarea intrebarii anterioare privind impozitul forfetar pentru firmele suspendate prin Camera de Comert, care sunt urmatorii pasi de facut pentru a ... (vezi toată discuția)
Activitate sc suspendata. mai departe? ContSters40598 ContSters40598 Am obtinut pt o sc suspendarea activitatii pe 3 ani. Ce trebuie sa fac acum: sa merg si la Finante cu aceasta Incheiere emisa de ORC ? Multam.:coffee: (vezi toată discuția)
Firma cu datorii vreau s-o inchid. pot? cristinabucuresti cristinabucuresti Buna ziua. Am o firma care are 6000 ron datorie la stat. Impozite samd... As dori s-o pun pe zero cateva luni ca sa-mi pot plati datoria ( si sa nu mai ... (vezi toată discuția)