Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezilierea contractului de Inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezilierea contractului de Inchiriere

Am dat cu chirie un apartamentunei persoane particulare. In contractul de inchiriere este mentionat ca ambele parti pot rezilia contractul anuntand cu o luna inainte in scris. Chiriasul nu vrea sa plece. I-am trimis notificare prin executorul judecatoresc pentru rezilierea contractuluisi eliberarea apartamentului .
Cum pot face rezilierea contractului la judecatorie. Esta numai o formalitate (depunere cerere si primesc un document stampilat inapoi) sau este ceva mai complicat cu o sedinta de judecata pentru cateva luni.
Cat dureaza rezilierea contractului?

Trebuie sa- l actionati in instanta pentru reziliere, evacuare si obligarea la plata cheltuielilor de intretinere , daca exista.
Daca contractul stipuleaza clar posibilitatea denuntarii nu ar trebui sa dureze f mult, insa trebuie sa contactati un avocat!