Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirias rau platnic, doresc rezilierea contractului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirias rau platnic, doresc rezilierea contractului

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie:

- sunt proprietar si am incheiat un contract de inchiriere la 1 iulie 2013 pe o dorata de 2 ani (este inregistrat la ANAF)
- chiriasul nu mi-a achitat chiria pe luna trecuta si nici pe cea in curs
- chiriasul nu a platit 3 luni la intretinere (noiembrie, decembrie si ianuarie)
- chiriasul nu a platit 3 luni abonamentul la cablu si 2 luni la Enel
- chiriasul ma amana cu plata permanent, refuzand sa raspunda la telefon si trimitandu-mi doar sms cu promisiuni ca va achita la o anumita data, dar nu se tine de cuvant

In contractual de inchiriere este precizat asa:

"VI. ÎNCETAREA CONTRACTULUI
6.1. Prezentul contract poate înceta în următoarele situaţii:
a. prin acordul ambelor părţi consemnat în scris, prin act adiţional;
b. la expirarea termenului, pentru care a fost încheiat cu excepţiile prevăzute de prezentul contract;
c. prin denunţarea de către chirias prin notificare scrisă cu cel puţin 60 de zile anterior datei dorite pentru încetare;
d. prin reziliere, pentru neexecutarea culpabilă a obligaţiilor de către o parte; rezilierea va opera de drept, printr-o simplă notificare, fără nici un fel de alte formalităţi sau intervenţie a instanţei de judecată (pact comisoriu de grad IV).

VII. NOTIFICÃRI
7.1. Orice notificare se va face în scris şi va fi transmisă la adresele părţilor menţionate în preambul prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire sau pe adresa de email cu confirmare scrisa de primire a mailului de catre cealalta parte. Notificările verbale nu se iau în considerare.
7.2. Notificarea se consideră efectivă de la data primirii confirmării de primire de către expeditor.
7.3. Proprietarul este obligat să anunţe în scris chiriaşului orice schimbare a adresei sau a oricărei alte date de identificare, cu cel puţin 5 zile înainte de a se produce.
7.4. Chiriaşul nu este responsabil dacă din orice motiv proprietarul nu poate primi notificările scrise la adresa specificată mai sus."

Avand in vedere ca datoriile reprezinta o suma mare pentru chirias si nu am siguranta ca le va achita, va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru rezilierea contractului si recuperarea datoriilor.

Din pacate nu am cunostinte juridice si nu stiu ce sa fac. Am nevoie de executor judecatoresc?

Va rog mult sa-mi spuneti ce pasi trebuie urmati, Va multumesc mult.
Redactati o notificare de plata . Dupa notificare il puteti da in judecata pentru plata datoriilor si cereti si evacuarea si rezilierea contractului bineinteles .

Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe mine ma intereseaza in primul rand sa plece dupa care sa-mi recuperez paguba.

Cum sa procedez sa-l fac sa plece? Cu cat sta mai mult cu atat datoriile vor fi mai mari.

Clauzele mentionate in contract nu ma pot ajuta?
Nu il pot scoate din apartament decat cu hotarare judecatoreasca?

Si inca o problema. Chiriasul meu are poprire pe salariu pentru un credit neachitat la banca.

In aceste conditii ce sanse am sa primesc banii datorati, dupa ce il va obliga instanta?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Doar cu hotarare judecatoreasca...
AVLIL a scris:

Doar cu hotarare judecatoreasca...

Va rog mult sa-mi spuneti ce inseamna aceast paragraf din contractul de inchiriere:

"VI. ÎNCETAREA CONTRACTULUI
6.1. Prezentul contract poate înceta în următoarele situaţii:
d. prin reziliere, pentru neexecutarea culpabilă a obligaţiilor de către o parte; rezilierea va opera de drept, printr-o simplă notificare, fără nici un fel de alte formalităţi sau intervenţie a instanţei de judecată (pact comisoriu de grad IV)."

Eu am inteles din asta ca pot rezilia contractul si fara instanta de judecata.

Imi cer scuze pentru insistenta si va multumesc mult.
gloria_damian, utilizator