Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot obtine custodia minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot obtine custodia minorului

am stat in concubinaj am o fetita de 5 ani nu am vazuto de 3 ani dar am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila unde am drept de vizita al minorei dar mentionez ca nici eu nici fosta concubina nu avem custodia fetei si nici nu sint de gasit acuma,as vrea sa stiu daca o dau in judecata pt custodie pot sa o obtin chiar daca ea nu se prezinta sau sar putea ca atunci ea sa vina la judecatorie si sa obtina ea custodia fetei,ce ma sfatuiti sa fac?

Daca nici unul din voi nu are custodia atunci in grija cui este fetita?
cind neam despartit era la mama ei,acuma nu mai sint de gasit,si bunica a zis ca nu stie nimic de fata si nepoata,de asta as cere custodia fetei sa o pot cauta cu un executor judecatoresc dar ma gandesc ca daca o dau in judecata pt custodie si ea o sa vina atunci o sai dea tot ei custodia fetei,e posibil?ce ma sfatuiti sa fac?
Daca aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in care este stabilit dreptul de vizita al dumneavoastra inseamna ca minora este incredintata spre crestere si educare mamei.
nu exista aceasta hotarare,exista numai o hoatarare care o detin eu cu drept de vizitare al minorului,si certificatul de nastere se afla la mine,de asta as vrea custodia fetei,dar mie sai nui dea ei custodia pe cheltuiala mea,ce ma sfatuiti?
puteti s-o actionati in judecata pt stabilire program de vizita. incredintarea sau reincredintarea minorei dvs, n-o sa obtineti intrucat copila numai pe mama o cunoaste