Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Deduceri la impozit PFA medic
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Deduceri la impozit PFA medic

In cazul in care, ca medic, am devenit PFA iar acum urmeaza sa lucrez, part-time, la un cabinet particular (eu fiind, de baza, salariat la stat!): are cineva idee cam ce tip de deduceri mi se pot face? Ce facturi/chitante trebuie trecute in registrul de incasari si plati? Sunt taaare nepriceputa in domeniu, n-am strans mai nimic si ma paste un impozit imens din vina mea, ca nu m-am interesat si n-am avut consilier...Va rog, ajutati-ma cu un raspuns!
nu aveti mare lucru ce sa treceti ... cheltuielile cu utilitatile, telefonul, chirie (daca este cazul), facturi cu medicamente si alte necesare de la farmacii
Titlul III Cap.II.art.11-4 din Cod Fiscal Legea nr.571-2003.rep.(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor pentru a putea fi deduse sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite.
c) regulile privind amortizarea sunt cele prevazute de Titlul II;
d) cheltuieli cu prime de asigurare efectuate pentru:
- active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
- activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;
- boli profesionale, risc profesional si impotriva accidentelor de munca;
- persoane care obtin venituri din salarii potrivit capitolului III cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.
(5) Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare si mecenat efectuate conform legii, in limita a 5% din baza de calcul determinata conform prevederilor alin. (6);
b) cheltuielile de protocol in limita de 2% din baza de calcul determinata conform prevederilor alin. (6);
c) suma cheltuielilor cu indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;
d) cheltuielile sociale in limita sumei obtinute prin aplicarea unei cote de pana la 1,5% la fondul de salarii realizat anual;
e) pierderile privind bunurile perisabile, in limitele prevazute de actele normative in materie;
f) cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii;
g) contributiile efectuate in numele angajatilor la scheme facultative de pensii ocupationale, in conformitate cu legislatia in vigoare, in limita echivalentului in lei a 200 euro anual pentru o persoana;
h) prima de asigurare pentru asigurarile private de sanatate in limita stabilita potrivit legii;
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independenta cat si in scop personal al contribuabilului sau asociatilor, sunt deductibile numai pentru partea de cheltuiala care este aferenta activitatii independente;
j) cheltuieli reprezentand contributii sociale obligatorii pentru salariati si contribuabili, potrivit legii;
k) dobanzi aferente imprumuturilor de la persoane fizice si juridice utilizate in desfasurarea activitatii, pe baza contractului incheiat intre parti, in limita nivelului dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei;
l) cheltuielile efectuate de utilizator, reprezentand chiria (rata de leasing) in cazul contractelor de leasing operational, respectiv cheltuielile cu amortizarea si dobanzile pentru contractele de leasing financiar, stabilite in conformitate cu prevederile privind operatiunile de leasing si societatile de leasing.
(6) Baza de calcul se determina ca diferenta dintre veniturile brut si cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat si cheltuielile de protocol.
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
a) sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;
b) cheltuielile corespunzatoare veniturilor neimpozabile ale caror surse se afla pe teritoriul Romaniei sau in strainatate;
c) impozitul pe venit datorat conform prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat in strainatate;
d) cheltuieli cu primele de asigurare altele decat cele prevazute la alin. (4) lit. d) si la alin. (5) lit.h);
e) donatii de orice fel;
f) amenzile, confiscarile, dobanzile, penalitatile de intarziere si penalitatile datorate autoritatilor romane si straine, potrivit prevederilor legale, altele decat cele platite conform clauzelor din contractele comerciale;
g) ratele aferente creditelor angajate;
h) dobanzile aferente creditelor angajate pentru achizitionarea de imobilizari corporale de natura mijloacelor fixe, in cazul in care dobanda este cuprinsa in valoarea de intrare a imobilizarii corporale potrivit prevederilor legale;
i) cheltuielile de achizitionare sau de fabricare a bunurilor si a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;
j) cheltuielile privind bunurile constatate lipsa din gestiune sau degradate si neimputabile, daca inventarul nu este acoperit de o polita de asigurare;
k) sumele sau valoarea bunurilor confiscate ca urmare a incalcarii dispozitiilor legale in vigoare;
l) impozitul pe venit suportat de platitorul venitului in contul beneficiarilor de venit;
m) alte sume prevazute prin legislatia in vigoare.
(8) Contribuabilii care obtin venituri din activitati independente sunt obligati sa organizeze si sa conduca evidenta contabila in partida simpla cu respectarea reglementarilor in vigoare privind evidenta contabila si sa completeze Registrul � jurnal de incasari si plati, Registrul inventar si alte documente contabile prin legislatia in materie.
(9) In Registrul inventar se trec toate bunurile si drepturile aferente desfasurarii activitatii.