Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna casarea unei decizii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna casarea unei decizii?

imi poate spune cineva ce inseamna casarea unei decizi?:">
Desfiintarea ei.
multumesc:D
Conform prevederilor art. 312, alin. 3 C.pr.civ casarea hotararii se face pentru motivele prevazute de art. 304, pct 1,2,3,4 si 5
Motive de casare sunt si cele prevazute de art.312, alin. 5 C.pr.civ.
Casarea este una din solutiile pe care o poate da instanta de recus.
Daniel Coman, Avocat
Si pe langa cele de mai sus, casarea poate fi in tot sau in parte, adica instanta poate casa in totalitate hotararea recurata sau numai o parte din aceasta.
Si, in plus, exista casare cu retinere
sau casare cu trimitere spre rejudecare.