Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce diferente sunt intre o hotarare modificata si o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce diferente sunt intre o hotarare modificata si o hotarare casata ?

ce diferente - sunt intre o hotarare modificata si o hotarare casata ?
O hotarare casata este o hotarare anulata , cea modificata este doar modificata.
Art. 312 VCPC
(1)Instanţa poate admite recursul, îl poate respinge sau anula ori poate constata perimarea lui.
(2)În caz de admitere a recursului, hotărârea atacată poate fi modificată sau casată, în tot sau în parte.
(3)Modificarea hotărârii atacate se pronunţă pentru motivele prevăzute de art. 304 pct. 6, 7, 8 şi 9, iar casarea pentru cele prevăzute de art. 304 pct. 1, 2, 3, 4 şi 5, precum şi în toate cazurile în care instanţa a cărei hotărâre este recurată a soluţionat procesul fără a intra în cercetarea fondului sau modificarea hotărârii nu este posibilă, fiind necesară administrarea de probe noi. Dacă sunt găsite întemeiate mai multe motive, dintre care unele atrag modificarea, iar altele casarea, instanţa de recurs va casa în întregime hotărârea atacată pentru a se asigura o judecată unitară.

Art. 304 VCPC
Modificarea sau casarea unor hotărâri se poate cere în următoarele situaţii, numai pentru motive de nelegalitate.
1.când instanţa nu a fost alcătuită potrivit dispoziţiilor legale;
2.când hotărârea s-a dat de alţi judecători decât cei care au luat parte la dezbaterea în fond a pricinii;
3.când hotărârea s-a dat cu încălcarea competenţei de ordine publică a altei instanţe, invocată în condiţiile legii;
4.când instanţa a depăşit atribuţiile puterii judecătoreşti;
5.când, prin hotărârea dată, instanţa a încălcat formele de procedură prevăzute sub sancţiunea nulităţii de art. 105 alin. (2);
6.dacă instanţa a acordat mai mult decât s-a cerut, ori ceea ce nu s-a cerut;
7.când hotărârea nu cuprinde motivele pe care se sprijină sau când cuprinde motive contradictorii ori străine de natura pricinii;
8.când instanţa, interpretând greşit actul juridic dedus judecăţii, a schimbat natura ori înţelesul lămurit şi vădit neîndoielnic al acestuia;
9.când hotărârea pronunţată este lipsită de temei legal ori a fost dată cu încălcarea sau aplicarea greşită a legii;

pusa2mimi a scris:

O hotarare casata este o hotarare anulata , cea modificata este doar modificata.

Daca instanta caseaza doar in parte, atunci "partea casata" se anuleaza si hotararea se modifica.
Dar daca instanta de recurs modifica in totalitate o hotarare a instantei de fond,
nu inseamna ca o anuleaza in tot ? ca si cum nici nu ar fi existat ?