Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna casarea unei decizii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna casarea unei decizii?

imi poate spune cineva ce inseamna casarea unei decizi?:">
Desfiintarea hotararii ,cu multiplele situatii ,mentionate de colegi
d_dddd a scris:

imi poate spune cineva ce inseamna casarea unei decizi?:">

Casarea hotărârii atacate este regula în cazul admiterii recursului şi se pronunţă:
- pentru motivele prevăzute în art.304 pct.1-5 C.proc.civ. (art.312 alin.3 teza I C.proc.civ.);
- în toate cazurile în care instanţa a cărei hotărâre este recurată a soluţionat procesul fără a intra în cercetarea fondului sau modificarea hotărârii nu este posibilă fiind necesară administrarea de probe noi (art.312 alin.3 teza I partea finală C.proc.civ.);
- dacă sunt găsite întemeiate mai multe motive, dintre care unele atrag modificarea, iar altele casarea.
În această din urmă ipoteză, instanţa de recurs va casa în întregime hotărârea atacată pentru a se asigura o judecată unitară (art.312 alin.3 teza a II-a C.proc.civ.).
Având în vedere reglementările privitoare la recurs, distingem între :
- casare totală şi casare parţială;
- casare cu reţinere şi casare cu trimitere.
Potrivit art.311 C.proc.civ., hotărârea casată nu are nici o putere, iar actele de executare sau de asigurare făcute în puterea unei asemenea hotărâri sunt desfiinţate de drept, dacă instanţa de recurs nu dispune altfel .
Totuşi, probele administrate rămân câştigate cauzei, iar actele de procedură ce au precedat hotărârea casată vor fi păstrate în măsura în care nelegalitatea lor (invocată prin cererea de recurs) nu a fost reţinută de instanţa de control judiciar .
Casarea lasă fără nicio putere hotărârea casată, în tot sau în parte, după cum s-a dispus casarea totală sau parţială.