Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa, se tine cont ca am vrut sa ajut?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa, se tine cont ca am vrut sa ajut?

Sa va povestesc putin cazul meu:
Eram la tara cu prietena mea si am baut cu tatal ei si cu bunicul ei , ea sa certat tare cu tatal ei si a sunat dupa un prieten sa vina dupa ea, a venit si am pornit spre casa , masina ei care ia lasat-o tatalui ei a parcato mai incoace in sat si a zis prietenului sa opreasca putin la masina , el a oprit si ea sa suit si a plecat cu masina in viteza mare , noi repede dupa ea ca era foarte beata intrun final sa oprit si a zis ca ce ne trebuie ca ea oricum duce masina acasa si no mai lasa tatalui ei , si atunci eu am zis ea fiind fara permis si cu un dosar penal tot pentru conducere fara permis am decis sa urc eu la volan dar si eu am avut alccol in sange dar aveam permis , si ploua tare si am pierdut controlul volanului si cel ce venea din sens invers a intrat in noi , eu eram devina, prietena mea a decedat in 20 de minute. Partea vatamata a renuntat la plagere acuma ramate doar cu tatal victimei care vrea sa se razbune . Ce credeti se va lua in fapt ca eu am vrut sa o ajut? Ce credeti va fi cu suspendare ? am avut in sange la prima testare 0,80 si la a doua 0,90. Nu am mai avut abateri. Cea s putea spune in apararea mea?
Nu am idee daca se va tine cont de faptul ca ati dorit sa o ajutati..oare ati ajutat-o? Si nu prea vad oricum cum puteti demonstra faptul ca ati vrut sa o ajutati..cu suspendare , ati lua in anumite conditii, insa numai daca pedeapsa ce vi se va aplica nu va depasi 3 ani.Tinand cont de faptul ca art 178 alin 3 , aoclo unde se incadreaza fapta dvs. are prevazut caminim de pedeapsa 5 ani, am serioase indoilei.Va ajuta insa lipsa antecedentelor cat si o buna comportare pe parcursul urmaririi penale si judecatii.
Condoleante pentru moartea fetei! Dar alcoolul este inamicul vietii, iar cand te impinge sa urci si la volan...nu mai este loc de bine! Nu va ramane decat sa va asumati responsabilitatea in fata instantei, sa aveti un comportament sincer si sa va caiti pentru ceea ce ati provocat! Apoi, nu cred ca ''cel ce venea din sens invers a intrat in voi'' asa cum spuneti d-voastra, ci '' voi ati intrat in el ''.....ploua tare si am pierdut controlul volanului...'' !!! si a renuntat si la plangere!
Suspendarea sau nu depinde de instanta si de comportamentul d-voastra in fata ei, dar va sfatuiesc sa nu mai ajutati pe nimeni in acest fel!
In conditiile in care instanta va intelege dramatismul situatiei se poate ajunge la o pedeapsa cu suspendare.Aveti circumstante atenuante care pot sa duca la aplicarea unei pedepse sub minimul special prevazut de lege.In plus, cu siguranta ca regretati sincer comiterea faptei si decesul prietenei dvs.
Ar fi recomandabil sa aveti avocat platit inca din faza de urmarire penala.

Era bine daca ati fi avut avocat inca de la prima declaratie intrucat politia scrie cam ce vrea ea si ce considera relevant desi este declaratia dvs...

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Fapta dumneavoastra constituie o agravanta a infractiunii de ucidere din culpa si se pedepseste cu inchisoare de la 5 si 15 ani. Instanta poate retine circumstante atenuante anumite imprejurari si anume faptul ca nu aveti antecedente penale, atitudinea dumneavoastra anterior si dupa accident, alcoolemia relativ mica. Daca se retin circumstante atenuante pedeapsa se reduce sau se schimba si anume atunci cand minimul special al pedepsei inchisorii este de 5 ani sau mai mare pedeapsa se coboara sub minimul special dar nu mai jos de 1 an. Cel mai bine este sa luati legatura cu un avocat care sa va reprezinte in aceasta situatie.
elco a scris:

Condoleante pentru moartea fetei! Dar alcoolul este inamicul vietii, iar cand te impinge sa urci si la volan...nu mai este loc de bine! Nu va ramane decat sa va asumati responsabilitatea in fata instantei, sa aveti un comportament sincer si sa va caiti pentru ceea ce ati provocat! Apoi, nu cred ca ''cel ce venea din sens invers a intrat in voi'' asa cum spuneti d-voastra, ci '' voi ati intrat in el ''.....ploua tare si am pierdut controlul volanului...'' !!! si a renuntat si la plangere!
Suspendarea sau nu depinde de instanta si de comportamentul d-voastra in fata ei, dar va sfatuiesc sa nu mai ajutati pe nimeni in acest fel!

A precizat ca ea este de vina.
Si eu am inteles ca dvs. la prima citire.
Oricum existau probe si mai rau isi inrautatea situatia daca nu declara adevarul in fata organului judiciar.
Dupa parerea mea, in conditiile in care recunoaste fapta si o regreta se poate aplica o pedeapsa de 3 ani cu suspendare, insa chestiunea cu ajutatul este cu doua taisuri...
In mod sigur instanta va pune problema in acest mod si apararea dvs. trebuie sa aiba neaparat in vedere aceasta chestiune.
Va fi un moment psihologic in care se va decide in principal pedepasa care se va aplica...cu executare...sau cu suspendare...

avocat Claudiu Lascoschi