avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere curatela

Buna ziua,
Am facut catre autoritatea tutelara o cerere pentru curatela care a fost aprobata.
Va rog frumos sa imi spuneti daca urmeaza sa primesc un act care sa certifice aceasta calitate sau cererea insasi este cea care instituie curatela?

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 11:00, 10 Mai 2010
Curatela se instituie (pe baza cererii si a documentelor anexate plus ancheta sociala) prin dispozitie a primarului.
Ar trebui sa aveti macar o copie a acestei dispozitii. Este posibil sa fiti chemata la Primarie pentru acest aspect in zilele urmatoare.
trebuie sa primiti dispozitia primarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mostenire Mihai Mar Mihai Mar Buna ziua! Numele meu este Mihai. In zilele urmatoare va trebui facuta o succesiune a unui apartament . Bunica mea a decedat in urma cu 5 luni si singurii ... (vezi toată discuția)
Curatela-eliberare act doctor_dinca doctor_dinca buna ziua!cine elibereaza actul de curatela? (vezi toată discuția)
Model cerere instituire curatela minor pacho pacho buna ziua!!va rog tare mult sa ma ajutati cu un model de cerere pentru instituire curatela de catre instanta pentru un minor .in speta este vorba despre fiul ... (vezi toată discuția)