Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere curatela

Buna ziua,
Am facut catre autoritatea tutelara o cerere pentru curatela care a fost aprobata.
Va rog frumos sa imi spuneti daca urmeaza sa primesc un act care sa certifice aceasta calitate sau cererea insasi este cea care instituie curatela?

Va multumesc frumos!
Curatela se instituie (pe baza cererii si a documentelor anexate plus ancheta sociala) prin dispozitie a primarului.
Ar trebui sa aveti macar o copie a acestei dispozitii. Este posibil sa fiti chemata la Primarie pentru acest aspect in zilele urmatoare.
trebuie sa primiti dispozitia primarului.