Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... masuri pentru corectarea crizei (plans de necaz, nu ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

masuri pentru corectarea crizei (plans de necaz, nu alta)

se pare ca ramane batut in cuie masura guv. ( nici nu-mi vine sa scriu intreg de atata falsitate...) roman de a diminua salariile bugetarilor cu 25%, indiferent de categoria si cuantumul mic sau mare al remuneratiilor acestora. masura cea mai "blanda" aleasa de conducatorii romani,asa cum au lasat sa se inteleaga, nu are termen limita (ca intindere temporala), dar se promite ca va fi inlaturata de aplicare legii unice a salarizarii incepand din ianuarie 2011 ( cine stie daca va fi asa, ca doar a mai fost amanata o data).
masura vizeaza doar bugetarii pt a nu ataca sectorul privat ( cum ar fi fost daca s-ar fi aplicat masura propusa de FMI referitoare la cresterea tva si a cotei unice).
ca tanar debutant in profesie in sectorul bugetar, ma simt foarte "atinsa" de aceasta masura, mai ales ca am resimtit diminuarea salariala anterioara la cote mai mici( in nov-dec 2009), dar simtitoare. ma intreb ca si viitor candidat la INM care sunt consecintele acestor masuri de remediere a gradului crizei economice si ce repercusiuni se vor intalni in profesiile juridice, mai cu seama in cea de magistrat, daca s-a dat startul unor astfel de masuri ( din iunie inclusiv magistratii vor avea scaderi remuneratorii prin -25%, iar de la anul minusuri banesti prin aplicarea legii salarizarii unice)?
oare acestea sa fie singurele masuri de foc?!....personal, cred ca e doar inceputul....dar pana vor intra in vigoare aceste minunatii, mai deschis o carte poate o sa mai am si eu parte de mai mult, sa aibe guvernantii din ce sa-mi diminueze....si pana la urma placerea profesarii unei meserii trebuie sa imi aline retributia care va corecta criza...nu-i asa?
PS: "tineret-mandria tarii" ...!?
.. Buna ziua !
Adevarat , aceste masuri sunt destul de .. drastice si cu repercursiuni destul de dureroase , mai ales ca in fiecate familie , cred ca avem ..un pensionar sau un bugetar ....
Aceasta masura , parerea mea , putea fii luata cu un an de zile in urma , cu o scadere de 10 % si cu o diminuare drastica a .. ,,peselor de muzeu '' din sectorul bugetar , care plimba niste hartii toata ziua si la sfarsitul unei saptamani sau luni , daca sunt puse sa faca un raport de activitate nu pot scrie nici o jumatate de pagina , datorita faptului ca .. nu au ce !
Masura aceasta , adoptata acum , dupa parerea mea , v-a face ca oamenii totusi ..competenti care mai sunt in sistemul bugetar sa se .. reorienteze , ori plecand din tara , ori catre .. sistemul privat si .. vor ramane aceleasi .. fete .. palide de la ghisee..., aceeasi medici care au absolvit cu .. 6,... aceeasi profesori care au luat ... 2 la .. titularizare ......!!!
Ce va face un magistrat cu viitoarea leafa? Citind prin alte parti cat castiga un judecator in alte state UE....iti vine sa iti iei campii...:(
MayeMaye a scris:

Ce va face un magistrat cu viitoarea leafa? Citind prin alte parti cat castiga un judecator in alte state UE....iti vine sa iti iei campii...:(

Cum dovedeste precedentul , numai magistratii pot protesta cu eficienta fata de aceasta .... nici nu stiu de expresie sa folosesc ....
Noi, cei cu salarii de mizerie (jurist cu 5 ani vechime in specialitate si 8 ani vechime in munca cu un venit nesimtit de 1157 lei) ,cred ca am fi cei mai buni ministri definante:impartim putinul sa ajunga pt mancare, banca, copii, benzina si mai nou carti pt examenul de magistratura. Renuntam la haine, concedii, iesiri in oras si mici placeri care aduc bucuria vietii. Mi-e sila de tot ce se intampla si, cum bine zicea cineva ASTA NU E TARA MEA!
Ma intreb daca vor mai fi atatia care se vor inscrie la examenele de anul acesta, inm sau magistratura cu 5 ani vechime... oricum se va scadea mult din salarii, chiar si ale magistratilor...
Daca pana acum in afara de dorinta de a lucra din motive de pasiune, orgoliu....te mai motiva si partea financiara.....de acum.....
Cineva spunea ca la sng e salariul mic dar este, ca e loc sigur....ca....etc....
SE POATE TRAI CU 750? Trebuie sa iti mai cumperi si o carte, sa arati si decent , si sa nu te gandesti ca nu ai cu ce plati utilitatile sau altele....
Cum mai poti pasi cu incredere in sistem cand sistemul iti ofera atat de putin?