Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SOTIA NU E TRECUTA LA CONTRACTUL CASEI, SE MAI POATE ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SOTIA NU E TRECUTA LA CONTRACTUL CASEI, SE MAI POATE ACUM?

Buna ziua,

Casa este doar pe numele sotului (pt ca el a cumparat-o inainte de casatorie). Sotul este de acord sa fie trecuta si sotia in contractul casei (sunt casatoriti de 15 ani). Este daca este legala intocmirea unui act aditional, prin care sa fie trecuta si sotia in contractul casei?? sau care ar fi procedura in care sa fie si ea trecuta ca si proprietar in contract?

multumesc anticipat!
Ar trebui efectuata o dubla vanzare. Sotul sa vanda imobilul unei persoane, iar acea persoana sa vi-l vanda amandorura. Problema poate fi rezolvata insa costurile sunt colosale. Vanzarea intre soti este interzisa conform codului civil.
poate sa va doneze
ionuca a scris:

sau care ar fi procedura in care sa fie si ea trecuta ca si proprietar in contract?

Aveti un motiv anume pentru a face asta? Merci.
Cred ca donatia e varianta optima… Sotul doneaza o cota parte sotiei – cota ce va deveni bun propriu al donatarului (sotia in acest caz); va deveni bun propriu doar daca nu se mentioneaza ca respectiva cota va deveni “comunitate de bunuri a sotilor”.
Sunt taxe de platit si in cazul donatiei…

Orice donatie facuta intre soti in timpul casatoriei este revocabila… si dupa un eventual divort si chiar dupa decesul sotului ce a primit donatia, impotriva mostenitorilor lui.
Contract de donatie prin care sotul proprietar doneaza cota de 1/2 din casa sotului neproprietar si astfel ambii soti vor deveni proprietari din acel moment.
Este singura varianta viabila. ;)