avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare act proprietate dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare act proprietate dupa casatorie

Buna,

Viitorul sot are un apartament pt care este proprietar, achizitionat in rate inainte de casatorie.
Urmeaza sa ne casatorim si vreau sa stiu daca dupa casatorie ma poate trece ca co-prorietar. Se poate face o anexa, un act aditional, se poate schimba actul de proprietate ca sa pot sa fiu si eu trecuta?

Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:46, 11 Iulie 2011
dupa casatorie, doar daca va doneaza puteti deveni coproprietar.
daca il convingeti sa faca asta inainte de casatorie, va poate vinde o cota
De mentionat ca donatiile intre soti pot fi revocate.
multumesc
asta inseamna ca oricand donatorul poate cere modificarea actului de donatie si isi poate retrage donatia?
as mai avea urmatorele intrebari:

1. daca inca se platesc rate la apartament se poate face donatia?
2. in cazul unui divort, daca s-a facut donatia, pot primi jumatate din valoara lui? asta daca nu s-a revocat?
Laura85 a scris:

multumesc
asta inseamna ca oricand donatorul poate cere modificarea actului de donatie si isi poate retrage donatia?


Da, sotul donator poate sa o revoce oricand, chiar si dupa incetarea casatoriei, ori dupa decesul sotului donatar, simpla manifestare de vointa a donatorului producand, in mod valabil, revocarea donatiei

Alte discuții în legătură

Ce fel de contract trebuie sa-mi faca parintii pt apartamentul in care locuiesc bernilory bernilory locuiesc de multi ani intr-un apartament,impreuna cu copii si sotul[parintii locuiesc la tara]insa ei vor sa-mi faca act pe apartament ,dar nu doresc ca sotul ... (vezi toată discuția)
Sotia nu e trecuta la contractul casei, se mai poate acum? ionuca ionuca Buna ziua, Casa este doar pe numele sotului (pt ca el a cumparat-o inainte de casatorie). Sotul este de acord sa fie trecuta si sotia in contractul casei ... (vezi toată discuția)