Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata concediului de maternitate

buna ziua!
am gasit pe net mai multe variante privind durata concediului de maternitate,
112 zile sau 126 zile?
stiu ca obligatoriu trebuie sa ramana 42 zile postnatal
va multumesc
ART. 23/OU 158/2005
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.