Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

Daca un salariat are contract de munca pe durata determinata si vine cu un concediu medical care se prelungeste peste data de incetare a contractului de munca, ce trebuie facut? Contractul de munca inceteaza la data stabilita la incheierea contractului de munca sau inceteaza la data terminarii concediului medical?
Contractul de munca inceteaza la data stabilita la incheierea contractului de munca
Contractul de munca inceteaza de drept la expirarea perioadei pentru care a fost incheiat.
1. Din OUG 158/2005:
Art. 32. -
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în situaţia în care a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul în baza căruia a desfăşurat activitate în funcţii elective sau în funcţii numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.

2. CIM pe perioada determinata inceteaza, de drept (art.56j din Codul muncii, la data expirarii sale iar restul de concediu medical este platit de Casa de Asigurari de Sanatate.
nicolaescu_liliana a scris:

Daca un salariat are contract de munca pe durata determinata si vine cu un concediu medical care se prelungeste peste data de incetare a contractului de munca, ce trebuie facut? Contractul de munca inceteaza la data stabilita la incheierea contractului de munca sau inceteaza la data terminarii concediului medical?

Concediul medical nu prelungeste durata contractului ... c.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.