Forum Discuţii juridice Executare silită cum pot opri procedura de executare silita pe care tot ...
Discuție deschisă în Executare silită

cum pot opri procedura de executare silita pe care tot eu am initiat-o?

As dori sa stiu care este posibilitatea de a opri procedura de executare silita pe care tot eu am initiat-o in urma neplatii sultei in urma unui proces de partaj.:-/.Va multumesc anticipat pentru ajutor. Daniel
Simplu. Faci o cerere executorului ca renunti sau o suspenzi sau pur si simplu nu faci nimic timp de 6 luni si se perima.
as dori sa stiu daca pot opri aceasta procedura chiar daca intre timp altcineva din familie - fara sa aiba nici o legatura si nici o calitate in acest caz - a platit reevaluarea apartamentului, procedura in urma careia a crescut valoarea apartamentului?
Ce trebuie sa fac in acest caz pentru oprirea executarii silite si pentru tragerea la raspundere a persoanelor care au platit reevaluarea si a executorului judecatoresc care a acceptat bani de la aceste persoane? Va multumesc mult de tot!

as dori sa stiu daca pot opri aceasta procedura chiar daca intre timp altcineva din familie - fara sa aiba nici o legatura si nici o calitate in acest caz - a platit reevaluarea apartamentului, procedura in urma careia a crescut valoarea apartamentului?
Ce trebuie sa fac in acest caz pentru oprirea executarii silite si pentru tragerea la raspundere a persoanelor care au platit reevaluarea si a executorului judecatoresc care a acceptat bani de la aceste persoane? Va multumesc mult de tot!

adica cum ? acel cineva din familie a solicitat si platit o expertiza tehnica de evaluare imobiliara? fara sa aiba nicio calitate in executarea silita ?
da mai multe detalii ! despre ce fel de executare silita vorbesti: mobiliara, imobiliara, punere in posesie, etc. ?
cum s-a ajuns la executarea silita ? etc.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
parerea mea, reevaluarea nu are nici un efect. in orice caz, fara instiintarea instantei. dar presupun ca aceasta reevaluare nu poate avea decat un efect benefic asupra sultei, marind-o. de ce sa-i trageti la raspundere? nu inteleg. au folosit cumva reevaluarea impotriva dvs? iar oprirea executarii este la latitudinea dvs.
daca dai pe "...a mai scris", ai sa vezi intreaga speta, gabi.