Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nota contabila bon fiscal gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nota contabila bon fiscal gresit

buna ziua ,
ce inregistrari contabile se fac in cazul unui bon fiscal gresit?
am facut procesul verbal , decizia , copie bon gresit si nu stiu ce articole contabile trebuie facute . s-au marcat in loc de 3 produse , 300 . am inteles ca nu se mai duce dosarul la finante , dar in contabilitate -incasarea (eu am pastrat si formula cu monetar atasat raportului Z) o fac pentru suma corecta si in raportul de gestiune zilnic scad monetarul cu suma corecta . ramane doar in memoria casei de marcat o suma reprezentand diferenta in plus ,care se poate justifica la un eventual control . va rog sa-mi confirmati daca modul meu de interpretare este corect sau nu . va multumesc , vidiva :)
daca in contabilitate -incasarea este facuta pentru suma corecta si in raportul de gestiune zilnic de asemenea,nu aveti de facut NC.

daca l-ati contabilizat pe cel gresit initial (si deci se regaseste in vreo balanta),si apoi ati constat eroarea,atunci trebuie facute note contabile

Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil