avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaje si alocatie hrana pt persl trimis in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaje si alocatie hrana pt persl trimis in strainatate in interes de serviciu

Buna ziua!
Societatea noastra a trebuit sa trimita un angajat in Spania in interes de serviciu, incepand cu 06.04.2010, pana la sfarsitul lunii mai.
Diurna s-a stabilit la 100 euro/zi .
Cum il trec in pontaje si in statele de alocatii de hrana?
Il trec separat, cu 100 euro/zi? (precizez ca s-a intocmit si decont de deplasare si hotarare AGA care precizeaza diurna pe zi).
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: alinaion82 , utilizator 13:33, 13 Mai 2010
In pontaje il treceti DL (adica delegatie).
Ce inseamna "state de alocatii de hrana"?
Probabil ca si aici se aplica principiul de la tichete de masa. Cand esti in delegatie si primesti diurna nu mai primesti tichete de masa.
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2010
Isa Radov, Consultant resurse umane
Salariatii primesc o alocatie de hrana de 720 lei/luna. Dar in cazul lui, nu i se mai cuvine aceasta alocatie, ci diurna de 100 euro/zi.
Iar in pontaje l-am trecut asa cum mi-ati spus dvs.
Este nevoie sa redactez un act aditional la CIM care sa specifice faptul ca este delegat pe aceasta perioada?
Multumesc mult!
Nu.
Aveti documente de aprobare a delegatiei, aveti decont. CIM-ul lui este activ, nu a aparut nici o modificare. Omul este in delegatie trimis de firma.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deplasari de personal si fisa de pontaj AliceS AliceS Buna ziua, Va rog sa imi spuneti, cum ar trebuie intocmita corect o fisa de pontaj pentru salariatii care sunt trimisi in deplasari (in afara locului de ... (vezi toată discuția)
Firma e obligata sa acorde diurna? stelutamonica stelutamonica Buna ziua, Am urmatoarea intrebare:firma la care lucrez are cativa agenti si soferi care pleaca in afara localitatii.Lor li se acorda diurna pe baza ... (vezi toată discuția)