Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata

salutari vreiam sa stiu daca mama mea se poate pensiona la cerere care sant conditiile cati ani trebuie sa aiba si cati ani de munca multumesc foarte mult
españa a scris:

salutari vreiam sa stiu daca mama mea se poate pensiona la cerere care sant conditiile cati ani trebuie sa aiba si cati ani de munca multumesc foarte mult

In aceasta luna se iese la pensie fara reduceri cu:
Virsta standard de pensionare
•63 ani si 10 luni pentru barbati
•58 ani si 10 luni pentru femei

Stagiul standard complet de cotizare
•32 ani si 8 luni pentru barbati
•27 ani si 8 luni pentru femei

Stagiul minim de cotizare
•12 ani si 8 luni
Va rog sa reveniti cu:
-data nasterii mamei dvs.;
-vechimea in munca (adica stagiul de cotizare realizat);
-stagii asimilate stagiului de cotizare (facultate la zi, somaj etc.)

Precizati daca a lucrat in grupele I sau II de munca sau in conditii deosebite sau speciale (rezulta din carnetul de munca si / sau eventualele adeverinte) precum si cati copii a nascut si crescut.