avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata

salutari vreiam sa stiu daca mama mea se poate pensiona la cerere care sant conditiile cati ani trebuie sa aiba si cati ani de munca multumesc foarte mult
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:25, 15 Mai 2010
españa a scris:

salutari vreiam sa stiu daca mama mea se poate pensiona la cerere care sant conditiile cati ani trebuie sa aiba si cati ani de munca multumesc foarte mult


In aceasta luna se iese la pensie fara reduceri cu:
Virsta standard de pensionare
•63 ani si 10 luni pentru barbati
•58 ani si 10 luni pentru femei

Stagiul standard complet de cotizare
•32 ani si 8 luni pentru barbati
•27 ani si 8 luni pentru femei

Stagiul minim de cotizare
•12 ani si 8 luni
Va rog sa reveniti cu:
-data nasterii mamei dvs.;
-vechimea in munca (adica stagiul de cotizare realizat);
-stagii asimilate stagiului de cotizare (facultate la zi, somaj etc.)

Precizati daca a lucrat in grupele I sau II de munca sau in conditii deosebite sau speciale (rezulta din carnetul de munca si / sau eventualele adeverinte) precum si cati copii a nascut si crescut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mihaelacristea09 mihaelacristea09 Buna ziua, Daca imi poate da cineva un raspuns referitor la o doamna care vrea sa iasa la pensie mai devreme si care la sfarsitul anului implineste 59 ani ... (vezi toată discuția)
Calcularea punctului de pensie ika ika Buna seara, Daca ma pensionez anul acesta prin reducerea virstei standard de pensionare pentru ani lucrati in grupa 1a, punctajul total se imparte la 32 ani , ... (vezi toată discuția)
Pensie la varsta mircea15032007 mircea15032007 BUNA DIMINEATA , MAMA MEA ESTE NASCUTA PE DATA DE 05.07.1950 ARE TREI COPII SI O VEXHIME IN MUNCA DE 10 ANI . CE TREBUIE FACUT . MULTUMESC (vezi toată discuția)