avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Daca imi poate da cineva un raspuns referitor la o doamna care vrea sa iasa la pensie mai devreme si care la sfarsitul anului implineste 59 ani ,lucreaza ca bufetier la o fundatie , are 3 copii?Poate face cerere sa iasa anticipat ?ce documente ii trebuie ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:21, 22 Aprilie 2010
Legea nr 19/2000, Anexa 3 - VARSTELE STANDARD DE PENSIONARE SI STAGIILE MINIME SI COMPLETE DE COTIZARE pentru femei si barbati, pe ani si pe luni, pe perioada aprilie 2001 - martie 2015:
În perioada aprilie 2010 - iulie 2010 pot iesi la pensie femeile : in varsta de 58 ani si 10 luni ; stagiu complet de cotizare -27 ani si 8 luni; stagiu minim de cotizare de 12 ani si 8 luni.

mihaelacristea09 a scris:

Buna ziua,
Daca imi poate da cineva un raspuns referitor la o doamna care vrea sa iasa la pensie mai devreme si care la sfarsitul anului implineste 59 ani ,lucreaza ca bufetier la o fundatie , are 3 copii?Poate face cerere sa iasa anticipat ?ce documente ii trebuie ?


Pentru a sti mai exact daca indeplineste conditiile pentru a iesi la pensie anticipata trebuie sa ne dati mai multe detalii , si anume : data nasterii, stagiul de cotizare sau vechimea in munca , daca a lucrat in grupe de munca si cati ani etc.

Totusi luand in considerare varsta pe care o spuneti ca o are , atunci se va putea pensiona la limita de virsta dupa anul 2010 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 12 ani si 10 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 27 ani si 10 luni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime minima pentru pensionarea la femei demeter rozalia demeter rozalia La ce varsta se poate pensiona in prezent o femeie si care este durata minima lucrata pentru a beneficia de pensie. Exista si posibilitatea pensionarii inainte ... (vezi toată discuția)
Pensie la limita de virsta. Bunea Ana Vanda Bunea Ana Vanda Sint nascuta in 27/07/1951, am lucrat 28ani si 10 luni, am crescut si intretinut 4 copii, care este virsta legala de a iesi la pensie la limita de virsta. Care ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)