Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Daca imi poate da cineva un raspuns referitor la o doamna care vrea sa iasa la pensie mai devreme si care la sfarsitul anului implineste 59 ani ,lucreaza ca bufetier la o fundatie , are 3 copii?Poate face cerere sa iasa anticipat ?ce documente ii trebuie ?
Legea nr 19/2000, Anexa 3 - VARSTELE STANDARD DE PENSIONARE SI STAGIILE MINIME SI COMPLETE DE COTIZARE pentru femei si barbati, pe ani si pe luni, pe perioada aprilie 2001 - martie 2015:
În perioada aprilie 2010 - iulie 2010 pot iesi la pensie femeile : in varsta de 58 ani si 10 luni ; stagiu complet de cotizare -27 ani si 8 luni; stagiu minim de cotizare de 12 ani si 8 luni.

mihaelacristea09 a scris:

Buna ziua,
Daca imi poate da cineva un raspuns referitor la o doamna care vrea sa iasa la pensie mai devreme si care la sfarsitul anului implineste 59 ani ,lucreaza ca bufetier la o fundatie , are 3 copii?Poate face cerere sa iasa anticipat ?ce documente ii trebuie ?

Pentru a sti mai exact daca indeplineste conditiile pentru a iesi la pensie anticipata trebuie sa ne dati mai multe detalii , si anume : data nasterii, stagiul de cotizare sau vechimea in munca , daca a lucrat in grupe de munca si cati ani etc.

Totusi luand in considerare varsta pe care o spuneti ca o are , atunci se va putea pensiona la limita de virsta dupa anul 2010 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 12 ani si 10 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 27 ani si 10 luni